Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zegarek z różowego złota

Wyjątkowa powieść o miłości, przyjaźni i przebaczeniu

„Dobrze wykorzystaj czas, który jest Ci dany"


Richard Paul Evans - bestsellerowy pisarz amerykański, autor prawie dwudziestu powieści, które zostały przetłumaczone na 25 języków i sprzedane w nakładzie ponad 14 mln egzemplarzy. Jego twórczość była wielokrotnie nagrodzona, a poszczególne powieści długo znajdowały się na szczycie list bestsellerów „New York Timesa". Ponad to jest również założycielem organizacji charytatywnej „The Christmas Box House International" na rzecz zaniedbanych i wykorzystywanych dzieci. Za swoją działalność uhonorowany został „Washington Times Humanitarian of the Century Award" oraz „Volunteers of America National Empathy Award".


„Zegarek z różowego złota" to mądra i głęboko zapadająca w pamięć powieść o miłości, przyjaźni i przebaczeniu. Akcja rozgrywa się w amerykańskim miasteczku Salt Lake City na początku XX wiek. David Parkin jest milionerem, a jego wielką pasją są zegary. Swój pierwszy czasomierz otrzymał w prezencie od ojca w wieku 21 lat i od tamtej pory namiętnie je kolekcjonuje. Jego otoczenie, zarówno dom jaki i biuro, pełne jest zegarów, a każdy piękniejszy od drugiego. Głównym dostawcą czasomierzy i wielkim przyjacielem Davida jest czarnoskóry Lawrence Flake - były niewolnik, obecnie zajmujący się naprawą zegarów.


Pewnego dnia David postanawia zatrudnić w swoim biurze nową sekretarkę - MaryAnne Chandler. Z początku niewinna znajomość, z biegiem czasu przeradza się w gorące uczucie. Gdy okazuje się, że kobieta jest w ciąży z byłym narzeczonym, David bez wahania proponuje jej małżeństwo. Biorą ślub, a kilka miesięcy później na świat przychodzi Andrea. Sielanka nie trwa jednak długo, a ich miłość zostaje poddane ciężkiej próbie...


„Czy w tym życiu zaznajemy szczęścia jedynie po to, by lękać się, że nas opuści? Ceną szczęścia jest ryzyko jego utraty."


Uważam, że w książce na szczególną uwagę zasługuje wątek przyjaźni Davida z czarnoskórym Lawrence'm. W czasach, w których toczy się akcja powieści taka znajomość nie była czymś mile widzianym. „Kolorowi", zepchnięci do rangi niewolników, nie mieli praktycznie żadnych praw. Dlatego z wielkim wzruszeniem czytałam scenę, w której Lawrence odwiedza chorą Andreę, a ona w pewnym momencie stwierdza:


„- To dobrze, że się zrobiłeś brązowy, Lawrence.
- A to dlaczego, panienko?
- Bo zawsze będę wiedziała, że to ty."


To, co mi się najbardziej spodobało w powieści Evansa, to sposób w jaki autor porusza ponadczasowe wartości, takie jak miłość, przyjaźń, tolerancja czy wybaczenie. I choć fabuła miejscami wydaje się banalna, to po przeczytaniu na długo zapada w pamięć i serce. Takie miłe czytadło, idealne do odstresowania się po ciężkim dniu ;)


Reasumują "Zegarek z różowego złota" to przepiękna opowieść o miłości i stracie, a także o tym, że na zło nie warto odpłacać złem. Autor snuje również liczne rozważaniami na temat czasu i przemijania, przez co zmusza do refleksji nad własnym życiem.


„Jeśli przyjdzie mi kiedykolwiek pocieszać drugą osobę, nie będę próbował uśmierzyć jej cierpienia głupim przemawianiem do rozumu. Po prostu wezmę ją w objęcia, przytulę i powiem, że szczerze jej współczuje z powodu straty."


Recenzent: Urszula Mizielińska

Richard Paul Evans

Zegarek z różowego złota

Tłumaczenie: Hanna de Broekere

Dobrze wykorzystaj czas, który jest ci dany

Czy zaznajemy szczęścia jedynie po to, by lękać się, że nas opuści?

Gdy David poznał MaryAnne, zrozumiał, że wreszcie spotkał kobietę swojego życia. Ten wieczny kawaler zaczął marzyć o małżeństwie i rodzinie – nawet jego ukochane zegary, które od dawna kolekcjonował, straciły dla niego znaczenie. Wreszcie obiecał MaryAnne, że nigdy jej nie opuści i będzie z nią na dobre i na złe. Nie spodziewał się, że już niedługo oboje będą musieli sprawdzić prawdziwość i moc swojej przysięgi.

~~

"Zegarek z różowego złota" Richarda Paula Evansa to piękna opowieść o miłości i przyjaźni silniejszych od lęku o własne życie. Jest to historia, która przenosi nas do Stanów Zjednoczonych z początku XX wieku, w czasy narodzin wielkich fortun i szanowanych amerykańskich rodów, ale i ogromnej niesprawiedliwości społecznej.