Wyzwania chrześcijaństwa
Miałem to szczęście, ze czytałem te książkę w Rzymie, poznawałem historię Kościoła w Świętym Mieście i uczestniczyłem w modlitwie Anioł Pański w niedzielę o godz. 12 na placu Świętego Piotra w Watykanie z papieżem. Po lekturze wywiadu z Benedyktem XVI jestem oczarowany jego sposobem prowadzenia rozmowy, podejściem do często trudnych tematów inicjowanych przez prowadzącego wywiad dziennikarza i mądrością komentarzy, które widać, że wyrastają z rzeczywistego przeżycia spraw, o których mówi papież.Nie jest to popisywanie sie erudycja, ukrywanie sie za naukowymi sformułowaniami, ale proste i uczciwe odpowiadanie na trudne pytania. Benedykt XVI zadziwia świeżością spojrzenia na wyzwania chrześcijaństwa: potrzeba nawrócenia, aby Bóg znalazł się na pierwszym miejscu, żyjemy miedzy pierwszym i drugim przyjściem Chrystusa, i to drugie przyjście jest dla nas, chrześcijan przede wszystkim ważne, żyjemy w czasach eschatologicznych i temu powinniśmy podporządkować nasze codzienne działania, a nie rozpatrywaniu historii.
Jednocześnie uczciwie (aż do bólu) papież mówi o problemach Kościoła, przede wszystkim o molestowaniu przez kapłanów (polecam mocny tekst na temat w dodatkach skierowany do kapłanów), ale również o tym, że my wierni, nie powinniśmy się obawiać bycia w mniejszości. I mądrze mówi o kwestiach małżeństwa, seksualności, powołaniu chrześcijan w dzisiejszym świecie. Po tej lekturze jestem dumny, ze ja jako katolik mam takiego papieża.
Recenzent: Krzysztof Charchula
Benedykt XVI odważnie o grzechach Kościoła.
Wywiad, który wstrząsnął opinią społeczną na całym świecie. Papież pytany o:
- sekularyzację Europy Zachodniej,
- etykę seksualną,
- molestowanie dzieci przez duchownych,
- zdjęcie ekskomuniki z biskupów lefebrystów,
- sposób odnalezienia się Kościoła we współczesnym świecie
zaskakuje szczerością, burzy wizerunek „pancernego kardynała”.
Poznajemy Benedykta XVI nie tylko jako przywódcę Kościoła katolickiego, ale też jako człowieka, który ujmująco opowiada o niełatwym wejściu w rolę papieża i zderzaniu się z częstą krytyką pod własnym adresem. Wspomina pielgrzymki i ostatnie spotkania z Janem Pawłem II. Patroni