Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Bajecznie bogaci Azjaci

Zazdrość, fałsz i obłuda

Autor w swej powieści przedstawia życie Azjatów, niemiłosiernie bogatych, obracających sumami pieniędzy, o jakich można sobie tylko pomarzyć. "Bajecznie bogaci Azjaci" to historia trzech wywodzących się z Singapuru i Chin rodów: Youngów, T'sienów i Shangów.

Podstawową cechą wyróżniającą te rody od zwykłych ludzi jest poziom i styl życia, jaki prowadzą. Jest to przede wszystkim świat luksusów, wielkich rezydencji, prywatnych odrzutowców. Życie bohaterów powieści bajecznie bogatych to głównie wystawne przyjęcia w najdroższych kreacjach od najlepszych projektantów. Rezydencje obsługiwane przez służbę gotową na każde wezwanie.

Główna bohaterka powieści Rachel Chu wyjeżdża ze swoim chłopakiem o imieniu Nick do Singapuru na ślub przyjaciela. Oboje z pochodzenia są Chińczykami i od pewnego czasu są parą. Rachel Chu po przybyciu do Azji, odkrywa tajemnicę skrzętnie ukrywaną przez ukochanego. Na miejscu w Singapurze dowiaduje się, że rodzina Nicka jest bajecznie bogata i to staje się przyczyną wielu problemów dla dziewczyny. Do świata "Bajecznie bogatych Azjatów" nie mogą wejść i należeć "zwykli ludzie" bez miliardów na koncie, luksusowych posiadłości, pięknych jachtów i prywatnych odrzutowców. Dziewczyna, przez to, że pochodzi z innych sfer, staje się przedmiotem intrygi rodziny chłopaka zdecydowanej przerwać ten, według nich, beznadziejny związek.

Pułapki, podstęp i konserwatywne poglądy to cała prawda o prawdziwym obliczu rodziny Nicka. Wśród pozorów uprzejmości i dobrych manier kryją się zazdrość, fałsz i obłuda. Rozmowy skupiają się tylko wokół pieniędzy, gromadzenia i pomnażania majątków, kupowania kolekcjonowania nieruchomości i drogich kreacji. Rodzina ma swoje niezłomne zasady, nikt niżej urodzony nie ma prawa wejść w elitarne kręgi tej bogatej kasty. Za wszelką cenę starają się nie dopuścić, aby związek dziewczyny i chłopaka stał się faktem. Matka i babka podstępem chcą pozbyć się dziewczyny...

Książka składa się z prologu i trzech części rozpisanych na kilkanaście rozdziałów. Każdy z rozdziałów przedstawia jakąś osobę, osoby bądź miejsce. Można poznać bliżej szerokie grono postaci występujących w powieści. Książka napisana jest ciekawym, pełnym humoru językiem. Okładka książki stylizowana na „bogato", ciekawa i zachęcająca. Zakończenie książki trochę zaskakuje, ale do tego każdy czytelnik musi dojść sam.
Polecam, aby wyrobić sobie własne zdanie.


Recenzent: Zdzisław Ruszkowski

Kevin Kwan

Bajecznie bogaci Azjaci

Tłumaczenie: Anna Gralak

Gdy Rachel Chu przyjęła zaproszenie Nicka, by spędzić wakacje w jego rodzinnym Singapurze, cieszyła się, że wreszcie pozna jego bliskich. To przecież normalna kolej rzeczy: kochają się, mieszkają razem w Nowym Jorku, jest im ze sobą dobrze. Kto wie, może za jakiś czas zostanie jego żoną?
Nick zapomniał jej jednak powiedzieć o pewnym drobiazgu… a może raczej o kilku. Otóż: jego rodzina mieszka w bajecznym pałacu z ogrodem wielkości całej dzielnicy, lata prywatnym odrzutowcem, w którym mieści się ajurwedyjskie studio jogi i spa, przyjaźni się z królami, a Nick – tak się składa – uchodzi na najlepszą partię w Singapurze, na którą ostrzą sobie wypielęgnowane pazurki wszystkie tamtejsze bogate damy. Oj, będzie się działo!
Myślicie, że bogatych ludzi widzieliście w Dynastii? To nic nie widzieliście! Opisane przez Kevina Kwana bogate rody z Chin, Singapuru czy Tajwanu to istna Dynastia na sterydach: wszystko jest tu lepsze, większe i droższe. I jak w takiej scenerii ma sobie poradzić biedny, choć bardzo inteligentny Kopciuszek?