Zło dobrem zwyciężaj
Bez wątpienia śmierć dziecka jest największą tragedią, jaka może spotkać rodzica. Zwłaszcza, gdy śmierć przyszła nagle i została zadana z rąk drugiego człowieka. Co czuje matka, gdy dowiaduje się, że zwłoki jej syna wyłowiono z Wisły, a przed śmiercią został on okrutnie pobity, krępowany i przetrzymywany w bagażniku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa? Na te pytania odpowiada nam Marianna Popiełuszko, która musiała zmierzyć się z tym niewyobrażalnym cierpieniem.
Marianna Popiełuszko, z domu Gniedziejko, urodziła się w Grodzisku w 1920 roku. W wieku dwudziestukilku lat poznała swojego męża Władysława, z którym mieli piątkę dzieci. Jedna z córek zmarła będąc jeszcze dzieckiem. Popiełuszkowie byli prostą, dobrą, wierzącą w Boga rodziną mieszkającą w Okopach, jednej z wsi leżącej na Podlasiu. Marianna wspólnie z mężem przekazywali dzieciom chrześcijańskie wartości, uczyli odróżniać dobro od zła i pokazywali, co jest w życiu naprawdę ważne.
Alfons Popiełuszko, znany nam jako ksiądz Jerzy (imię zostało zmienione przed święceniami kapłańskimi z obawy, że może wywoływać negatywne skojarzenia), już jako dziecko wyróżniał się na tle rówieśników. Uwielbiał czytać, przynosił dobre stopnie, chętnie pomagał słabszym kolegom. Pewnego dnia oznajmił, że zamierza zostać księdzem. Pani Marianna była dumna z jego decyzji, choć jak wspomina, nie było to dla niej wielkim zaskoczeniem, bo "wiedziała o tym, już wtedy, gdy nosiła go w brzuchu".
Poznajemy najważniejsze fragmenty kapłańskiej posługi księdza Jerzego. Czytamy o jego mszach za Ojczyznę, wsparciu Solidarności oraz licznych prześladowaniach ze strony ówczesnej władzy, która jego działania uznała za krytykę i sprzeciw systemu komunistycznego. Ksiądz Popiełuszko wyznawał zasadę: "Zło dobrem zwyciężaj" - z pewnością zgodnie z nią mógłby jeszcze dokonać wielu rzeczy, jednak nie było mu to dane, bo 19 października 1984 roku został zamordowany...
Milena Kindziuk po wielu latach, które upłynęły od tragedii, zechciała porozmawiać z Marianną Popiełuszko w celu opisania i przypomnienia tych tragicznych zdarzeń. Jest to pełna emocji biografia, z którą powinni zapoznać się zarówno ci, którzy o księdzu Jerzym wiedzą wszystko, jak i ci, dla których ten temat jest znany tylko powierzchownie. W książce zamieszczono zdjęcia z rodzinnego albumu, które czynią ją ciekawszą i ułatwiają czytelnikowi odbiór opisywanych wydarzenia.
Podsumowując, jest to lektura warta uwagi bez względu na nasze wyznanie czy doświadczenie życiowe.
Recenzent: Ewelina Karpiuk
Opowieść o miłości, która jest silniejsza od śmierci
Marianna Popiełuszko nigdy nie szukała rozgłosu. Nie planowała, że stanie się bohaterką telewizyjnych dzienników, a jej zdjęcia obiegną prasę na całym świecie. Nie chciała sławy, której początkiem było brutalne morderstwo jej ukochanego dziecka. Po wielu latach od tych wydarzeń opowiedziała o swoim synu, o miłości do niego, o tym, jak był wychowywany, o wartościach, które wyniósł z rodzinnego domu. Opowiedziała też o wydarzeniach, które na zawsze zmieniły jej życie. Z bólem wspominała dzień, kiedy świat się dla niej zatrzymał.
Kim była kobieta, której kłaniali się kościelni dostojnicy i politycy z całego świata? Skąd brała się siła, która pozwoliła jej udźwignąć tak wielką tragedię? Jak wyglądało jej życie, kiedy została matką świętego męczennika?
Matka Świętego to niezwykłe i poruszające świadectwo rodzicielskiej miłości, wiary w Bożą opatrzność i nadziei na to, że dobro zawsze zwycięży. Książka zawiera liczne fotografie z rodzinnego archiwum oraz niepublikowane dotąd zeznania z procesu beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki.
NOWE, UZUPEŁNIONE WYDANIE
dr Milena Kindziuk – doktor nauk humanistycznych, dziennikarka, publicystka. Autorka książek, m.in. Ostatni taki Prymas, Matka Papieża, Cuda księdza Jerzego. Autorka biografii i znawczyni życia i działalności bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W maju 2017 roku odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki.