Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Pięść Dawida. Tajne służby Izraela

Życie w ciągłym napięciu

Żyjąc spokojnie w bezpiecznym kraju często zapominamy, że w skali świata jest to rzadki luksus. Książka Artura Górskiego odsłania kulisy działania służb specjalnych Izraela, ale jednocześnie między słowami snuje opowieść o zwykłych mieszkańcach tego kraju. Ciągłe napięcie, inwigilacja, będące na porządku dziennym zamachy bombowe czy strzelaniny tworzą tam klimat na równi z suchym upałem. W tych warunkach wyrastają i szkolą się najtwardsi z twardych - członkowie izraelskiego wywiadu i elitarnych grup komandosów wykorzystywanych do najbardziej niebezpiecznych misji. Niektórzy z nich zgodzili się porozmawiać z autorem - fragmenty wywiadów to największa zaleta publikacji.

Każdy rozdział to inna opowieść. Poznajemy przebieg takich wydarzeń jak m.in. wojna sześciodniowa czy Jom Kippur, operacja „Most", ujawnienie opinii publicznej słynnego referatu Chruszczowa z 1956 roku. Osobne miejsce jest poświęcone ludziom - od konstruktora uzi i protoplastów krav magi po szpiegów w spódnicy. Dopełnienie obrazów przeszłości stanowi krótkie, acz wymowne nakreślenie obecnej sytuacji politycznej regionu.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że autor pędzi przez historię izraelskich operacji specjalnych. Większość opisuje pobieżnie, a szkoda, bo apetyt rośnie w miarę czytania. Język jest lekki i wyważony - tam gdzie można pojawiają się żarty, tam gdzie trzeba zostaje zachowana stosowna powaga. Zbiór podręcznikowych w gruncie rzeczy faktów uatrakcyjniają wspomniane wywiady, nawiązania do książek, filmów i artykułów prasowych. Osobiście brakowało mi więcej informacji na temat szkolenia krav magi, które przeszedł autor.


Recenzent: Natalia Szczepkowska

Opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach służb specjalnych Izraela

Izrael to państwo-twierdza. Nie ma takiego drugiego na świecie, w którym aparat służb specjalnych byłby aż tak rozbudowany i tak wszechwładny. To państwo w państwie, tajne i doskonale zorganizowane. To właśnie jego funkcjonariusze - agenci działający „pod przykryciem”, członkowie ekip likwidacyjnych, komandosi, odbijający samoloty z rąk porywaczy - są bohaterami tej książki.

Artur Górski, znany dziennikarz i autor bestsellerowych książek o polskiej mafii, opisał ten najskuteczniejszy system wywiadowczy świata przez pryzmat losów konkretnych ludzi, których poznał w Izraelu. Rozmawiał m.in. z byłymi agentami, twórcami Krav Magi, komandosami i synem konstruktora pistoletu uzi. Wziął udział w szkoleniach, z którymi może się równać jedynie morderczy trening amerykańskich Navy SEALs.
W efekcie powstała fascynująca opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach służb specjalnych Izraela, niewyjaśnionych zdarzeniach i ludziach, którzy udaremnili niejeden zamach.