Życiowe intrygi umysłu
Powiastka filozoficzna okraszona zabawną intelektualną grą - tak jednym zdaniem można określić trzy dramaty i jeden monolog składające się na „Intrygantki" Erica Emmanuela Schmitta. Pierwszy z nich opowiada o nałogowym uwodzicielu, na którego sidła zemsty zastawiło pięć skrzywdzonych przez niego kobiet. W trakcie konfrontacji okazuje się jednak, że każda z nich - mimo swojego bólu - nadal jest pod urokiem Don Juana i w głębi duszy marzy o ponownym szaleństwie w jego ramionach.
W drugim dramacie śledzimy zmagania Sigmunda Freuda z nazistami, a w rzeczywistości - z przemawiającym Absolutem pod postacią Nieznajomego. Twórca psychoanalizy i naczelny ateista broni się przed wiarą, choć wewnętrznie odczuwa jej potrzebę. A może to tylko obłąkane figle Lucyfera? W monologu „Knebel" Dawid, będący już „po drugiej stronie", opowiada o swoim odkrywaniu świadomości, cierpienia i śmiertelności, bez której nie ma radości życia. A wszystkiemu winna jest wyobraźnia...
W trzecim dramacie Diabeł ubolewa, że współcześnie zło „kręci się na jałowym biegu i przysypia". Jego Diabelskość postanawia więc odświeżyć swoją „markę", poprzez znalezienie nowych sposobów zaistnienia w świecie. Najważniejszym z nich okazuje się... zniknięcie pod płaszczem rozumu w trzech wariantach.
Schmitt nie przestaje zadziwiać. Podejmując tematy ważkie, uniwersalne, filozoficzne nie stroni od humoru, mądrej lekkości, szczypty przewrotności i intelektualnej gry, w którą bez reszty wciąga czytelnika. Jednak pozostawia mu też przestrzeń dla osobistej perspektywy.
Recenzent: Martyna Słowik
Trzy Nagrody Moliera!
Oto nienawiść, która nie cofnie się przed niczym.
Oto namiętność, która wybaczy nawet najgorsze winy.
Dzieli je od siebie zaledwie mały krok.
Pięć kobiet pałających żądzą zemsty zastawia pułapkę na mężczyznę, który dawno temu złamał każdej z nich serce. Jednak kiedy zwabiony podstępem Don Juan wpada w ich sidła, cały misterny plan wali się w gruzy. Okazuje się, że mimo upływu lat uwodzicielskie słowa Don Juana nie straciły nic ze swojej zniewalającej mocy.
Kobiety szybko odkrywają, że tajemniczy łajdak, którego tak przez lata nienawidziły, wciąż ma nad nimi władzę.
Dawne namiętności odżywają – i okazują się o wiele silniejsze niż pielęgnowany latami gniew z powodu zdrady.