Książka kwietnia Radia Kraków
Dziennik zimowy Paula Austera doceniony przez jurorów programu Koło Kultury.
Jak zawsze w ostatni czwartek miesiąca w studiu Koła Kultury krakowscy dziennikarze, literaturoznawcy i krytycy dyskutowali o najciekawszych ich zdaniem tytułach, które ukazały się w krakowskich wydawnictwach, albo poprzez osobę autora czy tematykę są powiązane z naszym regionem.
W studiu dyskutowli literaturoznawcy i dziennikarze: Anna Marchewka, Paulina Małochleb, Małgorzata Niemczyńska i Jarosław Czechowicz.
Anna Marchewka, literaturoznawca z UJ o Dzienniku zimowym
"Ta książka jest opowieścią o czasie minionym nadal wciąż obecnym. O ludziach, doznaniach, o niepewności i szczęściu. O złudzeniach, jakie dawało życie i o tym, że już najwyższy czas, by przestać się łudzić. Nadchodzi zima życia. Trzeba się do niej przygotować. Trzeba ją godnie przeżyć. Trzeba pogodzić się z tym, do czego wrócić już nie sposób".(Jarosław Czechowicz. Krytycznym okiem)
Jurorzyw studiu - Anna Marchewka, Jarosław Czechowicz, Paulina Małochleb - byli zgodni w opinii o książce
To, co uderza w autobiografii Austera, to niezwykła szczerość, która nie ma nic wspólnego z ekshibicjonizmem. Jak podkreśla Maria Makuch, tłumaczka książki, "to, że poznajemy dokładna mapę ciała pisarza nie znamion pospolitej ciekawości czy podglądactwa". Pisarz nie stawia sobie pomnika, opisuje chwile słabości, zwątpienia, zawodowe i prywatne porażki, błędne wybory, nie szczędzi krytycznych uwag wobec siebie samego. A równocześnie, aby jak sam tłumaczy w wywiadach, zbliżyć się do czytelnika, nie pisze w pierwszej osobie, tylko konsekwentnie używa osoby drugiej.
Burzliwa młodość, blizny pamięci i miłość, która ocala
Genialny nowojorczyk powraca w szczerej książce o ulotności życia. Auster tworzy „Dziennik zimowy” z własnych blizn, nałogów, romansów, rozczarowań i uniesień. Daje się poznać jako buntownik, tułacz i niepokorny intelektualista, którego od katastrofy ocala prawdziwa miłość. Bez cienia kreacji i wstydu opowiada o sobie i snuje refleksję o przypadku rządzącym światem. Uwodzi, fascynuje i odkrywa przed nami najważniejsze chwile swojego życia.
„Dziennik zimowy” to swoista antybiografia wybitnego artysty, w której Auster buduje intymną więź z czytelnikiem. Tworzy przejmujący wszechświat fizycznych doznań rozkoszy i bólu.
Lektura obowiązkowa dla fanów „Trylogii nowojorskiej”.
Szukasz pomysłu na prezent? Zobacz nasze nasze literackie gadżety:
Zobacz jak je otrzymać