Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.06.2014

103. rocznica urodzin Czesława Miłosza

W dniu urodzin poety - 30 czerwca - na portalu ninateka.pl ukaże się dziesięć wyjątkowych materiałów  przypominających Jego życie i twórczość. Audycje, słuchowiska i wiele innych niespodzianek czeka na Państwa odkrycie!

Audycje i nagrania pochodzą z archiwów Polskiego Radia, Radio France Internationale oraz Fundacji Pogranicze.

Udostępniona zostanie m.in. audycja Polskiego Radia z cyklu „Archipelag Miłosz" poświęcona wręczeniu Literackiej Nagrody Nobla Czesławowi Miłoszowi, w której Andrzej Franaszek, autor biografii Miłosza, opowiada o znaczeniu tego wyróżnienia w kontekście historycznym i politycznym.

„Miłosz prywatny" to audycja w której bliscy noblisty kreślą jego portret prywatny - osoby ciekawej ludzi i wszelkich nowości, troskliwej, prowadzącej bogate życie towarzyskie i cechującej się wspaniałym poczuciem humoru. O Miłoszu opowiadają m.in. Julia Hartwig, Jerzy Illg i Andrzej Franaszek.

Nagranie ze spotkania 14 sierpnia 2012 roku w Krasnogrudzie, w ósmą rocznicę śmierci Czesława Miłosza to materiał Fundacji Pogranicze, w którym Andrzej Franaszek mówi o najbliższej rodzinie poety, jego relacjach z rodzicami i stryjem, a także o kobietach i miłości w życiu poety.

Wyjątkowym materiałem Fundacji Pogranicze jest film, autorstwa Andrzeja Miłosza - brata poety, „Czesław Miłosz. Czciciel rzek". Jest to krótki film z 1999 roku, w którym widzimy powrót Czesława Miłosza do miejscowości Szetejnie na Litwie, gdzie poeta przyszedł na świat i spędził dzieciństwo.

Ponadto, 4 lipca w ramach piątkowych premier w NINATECE, udostępnione zostanie słuchowisko Polskiego Radia „Dolina Issy. Czesław Miłosz". W audycji, obszerne fragmenty tej autobiograficznej powieści Czesława Miłosza czytane są przez Andrzeja Seweryna. „Dolina Issy" to opowieść o wewnętrznym dojrzewaniu młodego człowieka i kształtowaniu jego osobowości przez wieloskładnikową tradycję i skomplikowaną teraźniejszość.

Więcej informacji na stronie ninateka.pl

 

fot. MDCarchives, Wikimedia Commons

Wydarzenie Roku Czesława Miłosza! Niebywałe życie, niebywała biografia

Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.

Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka.

Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.