„Miłosz” w telewizyjnej Dwójce
W poniedziałek 4 sierpnia o godz. 22.50 na antenie TVP2 będzie można obejrzeć dokument o życiu i twórczości Czesława Miłosza. Autorem scenariusza jest biograf poety Andrzej Franaszek.
Wykorzystując nieznane wcześniej listy, dokumenty i rękopisy reżyserka Katarzyna Gondek ukaże zarówno pełną biografię polskiego noblisty, jak i zmierzy się z najważniejszymi kontrowersjami.
Poetę wspominać będą bliscy mu ludzie, przyjaciele oraz badacze jego dorobku m.in.: Agnieszka Kosińska, Renata Gorczyńska, Antoni Miłosz, Aleksander Schenker, Tomas Venclova, Stefan Chwin, Tomasz Fiałkowski i Krzysztof Czyżewski. To głosy z różnych stron rysujące portret człowieka pozornie pełnego paradoksów, który sam obawiał się, że wygląda trochę zanadto dostojnie.
Autorzy filmu dotarli do unikatowych prywatnych wideokronik rodziny Miłoszów z Ameryki, fragmentów filmów ze Stanisławem Vincenzem w La Combe i szyfrogramów PRL-owskich służb. Zobaczymy też sytuacje zabawne – jak na przykład tę, kiedy podczas jego wizyty na KUL i spotkania z Lechem Wałęsą w 1981 roku poetę przedstawiono jako Czesława Wałęsę.
Film zostanie wyemitowany w związku ze zbliżającą się 14 sierpnia 2014 roku 10. rocznicą śmierci poety.
fot. Flickr.com/Patrick Chartrain
Wydarzenie Roku Czesława Miłosza! Niebywałe życie, niebywała biografia
Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.
Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego, spenetrował archiwa w Beinecke Library i Maisons-Laffitte, prześledził obfitą korespondencję poety. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości, a raczej budując portret bohatera swej opowieści lekkimi pociągnięciami pióra. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka.
Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką.