O Biesłanie w Warszawie
W rocznicę tragicznych wydarzeń w Północnej Osetii polecamy spotkania z autorami doskonałego reportażu Pęknięte miasto. Biesłan.
Pierwsze z nich już w poniedziałek 1 września o godz. 19.00 w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12).
Autorzy spotkają się z czytelnikami również w środę 3 września o godz. 19.00 w Klubie Bazar (ul. Okrzei 26, Praga Pólnoc).
W tym dniu przypada dokładnie 10. rocznica tragicznych wydarzeń w Biesłanie. Z tej okazji po spotkaniu przewidziane jest wystąpienie Anny Lechowskiej ze Stowarzyszenia Szansa, w którym podsumuje efekty akcji społecznej „Balony Wolności". Uczestnicy spotkania obejrzą również występ Art. Tetiana G. oraz koncert Maja Olenderek Ensemble.
Zbigniew Pawlak - wykładowca uniwersytecki, od 20 lat dociera do miejsc na terenie Jedwabnego Szlaku, takich jak Kaukaz, Afganistan czy Kazachstan. Zafascynowany ludźmi Wschodu, ich życiem i kulturą. Chętnie zabiera ze sobą w podróże tych, których Zachód jeszcze całkowicie nie pochłonął.
Jerzy A. Wlazło - radomianin, przez wiele lat dziennikarz prasowy i radiowy, związany z mediami, najpierw lokalnymi i regionalnymi, a później warszawskimi - z „Życiem Warszawy" i „Polską The Times". Bezkrytyczny wielbiciel kultury lat 60. XX wieku, ze wskazaniem na muzykę, stare filmy i literaturę.
Serdecznie zapraszamy!
Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.
Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.
10 rocznica dramatu w Biesłanie
Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.
Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.
Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.
Ta poruszająca historia nie pozwala zapomnieć o tym, że w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie. Pozwala też zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty.