Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.12.2014

Prawdziwa historia czterech pancernych oczami Kacpra Śledzińskiego

Wydawnictwo Znak i Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie zapraszają na wieczór autorski Kacpra Śledzińskiego, autora książki Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych.

Opowiada ona o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, którzy byli tankistami - prawdziwymi pancernymi. Ich losy to historia chwały i hańby, nadziei i rozczarowania, patriotyzmu i zdrady. To kronika pozbawiona korekty. Nie sposób się od niej oderwać.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 2 grudnia o godz. 18.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy ul. Mikołajskiej 2. Poprowadzi je Paweł Stachnik.

Wstęp wolny - ZAPRASZAMY!

Nie zdążyli do Andersa: zdradzili czy walczyli o Polskę?

Wojenną epopeję czterech pancernych i ich psa znają wszyscy. Serial emitowany jest niemal bez przerwy na wszystkich możliwych kanałach. Janek, Olgierd, Gustlik i Grigorij to postacie fikcyjne. Dla wielu jednak ich los to synonim bohaterstwa Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Rozmach, doskonałe aktorstwo i świetny scenariusz serialu zapewniły „Czterem pancernym” niesłabnącą popularność.

Scenariusz prawdziwy – napisany krwią i ofiarą życia – znany jest jednak nielicznym. Kim byli prawdziwi pancerni? Za co walczyli? Czy naprawdę wierzyli, że niosą Polsce wolność? A może zwyczajnie za wszelką cenę chcieli się wyrwać z Rosji?

„Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych” opowiada o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Przeczytamy o bitwie pod Lenino, Studziankach, przyczółku magnuszewskim, Wale Pomorskim, walkach o Berlin. Poznamy zwykłych żołnierzy takich jak zesłany z całą rodziną na Sybir lwowiak – zwiadowca Marian Chodor, radiotelegrafistka Lidia Mokrzycka, która do brygady trafiła z Cieszyna przez Omsk i Uzbekistan, czy pochodzący z małej wioski na Nowogródczyźnie dowódca T-34 Mikołaj Romanowski.

To oni byli tankistami – prawdziwymi pancernymi. Ich historia to historia chwały i hańby, patriotyzmu i zdrady. Nie sposób się od niej oderwać.