Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

26.02.2015

Andrzej Brzeziecki: Osoby publiczne płacą wysoką cenę za swoją działalność

Tadeusz Mazowiecki mawiał, że „polityka jest służbą Polsce". Oddanie ojczyźnie miało jednak wysoką cenę, którą premier płacił w życiu prywatnym. Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera to pierwsza biografia człowieka legendy, który oddzielił słowo „ludowa" od słowa „Polska". Ta ważna książka została oparta o wielogodzinne rozmowy Andrzeja Brzezieckiego z Tadeuszem Mazowieckim, jego bliskimi, przyjaciółmi i współpracownikami.

Poniżej fragment wywiadu z Andrzejem Brzezieckim, który przeprowadził Marcin Nowacki z portalu Onet.pl. Cała rozmowa dostępna tutaj.

Na swojej drodze Tadeusz Mazowiecki spotkał wiele wspaniałych osób. Które z nich nazywał swoimi przyjaciółmi?
Mazowiecki łatwo się nie zaprzyjaźniał, ale w przyjaźni był wierny. Siłą rzeczy najważniejsi przyjaciele Mazowieckiego byli, jak on, zaangażowani w życie publiczne. Przyjacielem, ale w jeszcze większym stopniu mentorem Mazowieckiego był sporo od niego starszy Jerzy Zawieyski - pisarz i działacz katolicki. Silne więzy łączyły Mazowieckiego z Januszem Zabłockim, z którym stworzył miesięcznik „Więź". Przez całe lata byli nierozłączni.

Dlaczego przestali być przyjaciółmi?
Nie wytrzymali próby czasu. Doszło do ostrego politycznego konfliktu, który szczegółowo opisuję w książce. W dobrych stosunkach był też Mazowiecki z ludźmi „Tygodnika Powszechnego" - Jerzym Turowiczem czy Krzysztofem Kozłowskim. Wśród innych przyjaciół wymienić trzeba Jana Strzeleckiego, Jana Kułakowskiego czy Stefana Frankiewicza. Polityczna przyjaźń łączyła Mazowieckiego z Bronisławem Geremkiem po Sierpniu '80. Rywalizowali ze sobą, ale się szanowali. Mazowiecki potrafił też nawiązywać świetne relacje z młodszymi od siebie, czego przykładem były przyjaźnie z Aleksandrem Hallem i Władysławem Frasyniukiem. Do grona najbliższych przyjaciół Mazowieckiego należała też Janina Zakrzewska - prawniczka, sympatia Mazowieckiego z czasów studiów. (...)

Tadeusz Mazowiecki był dwukrotnie żonaty, miał też trzech synów. Jaką rolę w jego życiu odegrała rodzina?
Pierwsza żona, Krystyna, wprowadziła Mazowieckiego w dojrzałość - dawała mu listy ważnych lektur do przeczytania, tłumaczyła z francuskiego pisma intelektualne. Druga żona, Ewa, była dla niego olbrzymim wsparciem w trudnych latach 60. Śmierć obu przeżył bardzo głęboko - co zrozumiałe. Po śmierci Ewy w 1970 r. Mazowiecki był samotnym ojcem - swych synów traktował po partnersku, często z nimi rozmawiał i radził się ich. Byli na przykład obecni (...)

Premiera książki Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera Andrzeja Brzezieckiego już 19 marca 2015 roku. Zamów jeszcze dzis na znak.com.pl !

fot. Anna Kaczmarz

Oddzielił słowo „ludowa” od słowa „Polska”. Ostatni premier PRL i pierwszy premier III RP. Człowiek legenda.

Nie ominęło go żadne z kluczowych wydarzeń naszej najnowszej historii. Był świadkiem upadku II RP, tragedii II wojny światowej i narodzin nowego ładu w powojennej Polsce. Całe życie związany z polityką, zachował twarz i pozostał wierny wyznawanym zasadom tak w sejmie PRL, jak i po zmianach ustrojowych – w wolnym, demokratycznym kraju. O tę wolność zresztą walczył.

Był kluczową postacią Solidarności i jednym z najważniejszych współpracowników Lecha Wałęsy. Jesienią 1990 roku stanął jednak naprzeciw niego, walcząc o prezydenturę. Przegrał. Wielka polityka nadal jednak potrzebowała Tadeusza Mazowieckiego. Gdy o wielu innych politykach i mężach stanu z jego pokolenia świat zapomniał, on nadal pełnił swoją służbę. Odszedł rankiem 28 października 2013 roku. Oto historia jego życia.