Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.03.2015

„Mazowiecki nie akceptował krytyki III RP w wydaniu PiS”

Tadeusz Mazowiecki nie akceptował krytyki III RP w wydaniu PiS, występował zaś z krytyką IV Rzeczypospolitej. Koalicję PiS z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin uważał za coś bardzo złego. Był to więc ostry spór polityczny i relacje Mazowiecki - Kaczyński można określić tylko jako złe - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Andrzej Brzeziecki, asystent pierwszego premiera III Rzeczypospolitej, autor książki Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera.

Poniżej fragment wywiadu, który przeprowadziła Ewa Koszowska.

Tadeusz Mazowiecki nie lubił udzielać wywiadów. Dlaczego? I jak panu udało się nakłonić go do zwierzeń?
Mazowiecki nie tyle nie lubił udzielać wywiadów, co nie lubił ustalać konkretnego terminu - dotyczyło to też innych spraw, jak wyjazdy czy konferencje. Dziennikarze więc na wywiad czekali długo. Wywiadów udzielił jednak wiele, ale rzeczywiście praktycznie wszystkie dotyczyły kwestii politycznych. O swoim życiu prywatnym mówił mało. Miałem szczęście znać go na wiele lat przed pisaniem biografii i to mi ułatwiło zadanie. Do końca jednak nie wiem, co sprawiło, że otworzył się tak przede mną - opowiedział mi o swoim dzieciństwie i dwóch małżeństwach. Być może pod koniec życia miał taką potrzebę, by komuś to wszystko opowiedzieć. (...)

Jak Mazowiecki reagował na nazywanie go „żółwiem"?
Nie obrażał się, co najlepiej świadczy, że miał do siebie dystans. W domu miał nawet kolekcję figurek żółwia, a raz nawet startował w wyborach z plakatem, na którym stał na tle rysunku Andrzeja Mleczki. Na tym rysunku żółw, zwaliwszy z nóg słonia jednym ciosem, mówi: są takie chwile w życiu żółwia, że musi komuś dać w mordę. Jednym słowem oswoił tego żółwia i potrafił z przezwiska zrobić atut.

Cała rozmowa dostępna tutaj

Oddzielił słowo „ludowa” od słowa „Polska”. Ostatni premier PRL i pierwszy premier III RP. Człowiek legenda.

Nie ominęło go żadne z kluczowych wydarzeń naszej najnowszej historii. Był świadkiem upadku II RP, tragedii II wojny światowej i narodzin nowego ładu w powojennej Polsce. Całe życie związany z polityką, zachował twarz i pozostał wierny wyznawanym zasadom tak w sejmie PRL, jak i po zmianach ustrojowych – w wolnym, demokratycznym kraju. O tę wolność zresztą walczył.

Był kluczową postacią Solidarności i jednym z najważniejszych współpracowników Lecha Wałęsy. Jesienią 1990 roku stanął jednak naprzeciw niego, walcząc o prezydenturę. Przegrał. Wielka polityka nadal jednak potrzebowała Tadeusza Mazowieckiego. Gdy o wielu innych politykach i mężach stanu z jego pokolenia świat zapomniał, on nadal pełnił swoją służbę. Odszedł rankiem 28 października 2013 roku. Oto historia jego życia.