Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.04.2015

„Szczygieł”– majowy must-have

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń literackich 2015 roku. Już 6 maja do polskich księgarń trafi Szczygieł Donny Tartt, nagrodzony jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich - Nagrodą Pulitzera 2014.

Szczygieł to epicka opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu, którego nie da się oszukać. Powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman.

Historia rozpoczyna się w Nowym Jorku, gdzie trzynastoletni Theo Decker z matką chowają się przed deszczem w Metropolitan Muzeum of Art. W muzeum chłopiec spostrzega dziewczynkę, Pippę, której widok sprawia, że serce bije mu mocniej. Nagle wybucha podłożona przez terrorystę bomba. Matka Theo ginie. Chłopiec wychodzi ze zgliszczy w szoku, ściskając w dłoni złoty pierścionek otrzymany od konającego nieznajomego oraz intrygujący obraz Szczygła, który spadł ze ściany w wyniku wstrząsu. Szczygieł będzie towarzyszył Theo w fascynującej, ale i pełnej niebezpieczeństw podróży przez życie...

Poniżej prezentujemy kilka recenzji tego literackiego majstersztyku:

Szczygieł to rarytas, który zdarza się tylko kilka razy w ciągu dekady: inteligentnie napisana literacka powieść, która trafia zarówno do serc, jak i umysłów czytelników. Stephen King

Szczygieł pokazuje, jak wiele oktaw potrafi objąć Donna Tartt. Jak idealnie potrafi połączyć to, co dzieje się tu i teraz, i czego można dotknąć, z problemami, które są uniwersalne. „New York Times"

Od pierwszych stron wiemy, dlaczego tak bardzo lubimy Donnę Tartt: wartka akcja, elegancki język, bohaterowie z krwi i kości, idealnie uchwycone miejsca. „Vanity Fair"

Tę książkę trzeba przeczytać! Czas, by Szczygła poznali polscy czytelnicy!

Donna Tartt

Szczygieł

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski

"Szczygieł" to największe wydarzenie literackie ostatnich lat

Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. Z ruin muzeum wykrada niewielki, dziwnie fascynujący obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu. 

„Szczygieł" będzie towarzyszył Theo w podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelnie niebezpiecznego, zaciskającego się kręgu.

„Szczygieł" to epicka powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. To klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie od nowa, i o bezlitosnych kolejach losu.

„Szczygieł" to największe wydarzenie literackie ostatnich lat – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Baileys Women’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku wielu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem w wielu krajach i sprzedała się do tej pory w ponad trzech milionach egzemplarzy.