Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

15.05.2015

Żanna Słoniowska na europejskich festiwalach

Autorka Domu z witrażem weźmie udział w 13. edycji European Festival of the First Novel, który odbędzie się w Kilonii w północnych Niemczech. Festiwal potrwa od 28 do 31 maja 2015 roku.

Przez cztery dni prezentowane będą najciekawsze debiutanckie powieści ostatnich miesięcy wydane w dziesięciu europejskich krajach, m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Norwegii i we Włoszech.

Szczególnie zapraszamy do wzięcia udziału w publicznym czytaniu fragmentów powieści, które odbędzie się w czwartek 28 maja od godz. 19.00 do 23.00 (przewidziane są dwie przerwy) w Literaturhaus Schleswig-Holstein w Kilonii.

W tym czasie autorzy będą czytać krótkie, wybrane fragmenty swoich powieści w ojczystym języku, a następnie te same urywki zostaną odczytane po niemiecku przez lektorów. Więcej szczegółów znajdziesz pod linkiem.

W kwietniu 2015 roku Żanna Słoniowska, zwyciężczyni konkursu wydawnictwa Znak Literanova na najlepszą powieść, gościła na Festiwalu Debiutantów Europejskich odbywającym się w ramach Targów Książki w Budapeszcie.

KSIĄŻKA UHONOROWANA NAGRODĄ CONRADA
NOMINACJA DO LITERACKIEJ NAGRODY NIKE

Wydawnictwo Znak przekaże dochód ze sprzedaży książkina pomoc humanitarną dla Ukrainy

Historia czterech kobiet, jednego witrażu we Lwowie i całej Ukrainy.

„Żanna Słoniowska pisze pięknie, z empatią i wrażliwością. To nowy, ważny głos w polskiej literaturze”.
/Olga Tokarczuk/

W lwowskiej kamienicy z niespotykanym witrażem mieszkają cztery kobiety – prababka, babka, wnuczka i prawnuczka. Żyją w mieście, w którym brakuje mężczyzn, bo porwała lub pokaleczyła ich historia. Kobiety toczą własne wojny i rewolucje.

Prababka ma rytuał zamykania drzwi. Najpierw pierwsze, ciemne, drewniane – dwa obroty klucza i łańcuch. Potem kolejne, białe, zamykane równie gorliwie. Po tym, co przeżyła w Rosji wie, że nigdzie nie może czuć się bezpiecznie.
Kiedy pewnego dnia 1988 roku do mieszkania przynoszą zawinięte w niebiesko-żółtą flagę ciało jej wnuczki, prababka przestaje blokować drzwi. Najgorsze już się stało.
Ale to nie koniec historii tej rodziny. I nie koniec walki o niezależność.

Dom z witrażem to poruszająca opowieść o kobietach, miłości i budzeniu się do wolności.

„Słoniowska potrafi fascynująco opowiadać, potrafi też wniknąć w rzeczywistość ukraińską. To zaskakujące odkrycie literackie”.
/Justyna Sobolewska, Polityka/

„Ta historia mogła się zdarzyć tylko w Ukrainie. Ale mogła się też zdarzyć wszędzie, bo krew na niebiesko-żółtej fladze to tylko początek bardzo intymnej opowieści o czterech pokoleniach kobiet”.
/Zofia Fabjanowska-Micyk, Zwierciadło/

„Słoniowska pisze subtelnie i pięknie – każdy wyraz wyczarowuje obrazy, podobnie jak tytułowy witraż, który rzuca kolorowe światła. Od nas zależy, czy je dostrzeżemy”.
/Sylwia Chutnik/

„Niewiele powieści potrafi tak poruszyć serce i umysł”.
/The Wall Street Journal/

„Żanna Słoniowska olśniewa umiejętnością łączenia nie tylko epok, ale także sztuki i miłości, intymności i polityki”.
/Le Figaro/

„Imponująca powieść, która w subtelny sposób pokazuje wpływ historii na życie jednostki”.
/Deutschlandfunk/