Wyróżnienie dla miesicznika "Znak"
Miło nam poinformować, że okładka numeru 715 miesięcznika „Znak" (XI: Nie marnuj!) została wyróżniona w Konkursie na najlepsze okładki prasowe 2014 GrandFront w kategorii czasopism opiniotwórczych. Ilustrację narysował Paweł Jońca. Miesięcznik „Znak" został nominowany do tej prestiżowej nagrody wraz z „Dużym Formatem" i „Tygodnikiem Powszechnym".
Konkurs GrandFront to najbardziej prestiżowe polskie wyróżnienie dla twórców grafiki prasowej. Jest miejscem prezentacji przełomowych rozwiązań, twórczych pomysłów i profesjonalnie przygotowanych okładek gazet i czasopism. Statuetka GrandFront sygnuje pomysły, które wyznaczają jakość i trendy w redagowaniu graficznym polskiej prasy.
Do rywalizacji o miano najlepszej okładki 2014 roku stanęły 374 prace w 8 kategoriach dla prasy drukowanej, które zgłosiły zarówno redakcje pism lokalnych, jak i ogólnokrajowych. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w kategorii czasopism hobbystycznych (110) oraz branżowych (59). W konkursie o nagrodę TouchFront rywalizowały także wydania elektroniczne gazet i czasopism.
Zwycięzców Konkursu wyłoniło Jury, w którym zasiadają uznani twórcy grafiki prasowej - dyrektorzy artystyczni, wykładowcy uczelni plastycznych, fotograficy oraz wydawcy. Wybór laureatów nie był łatwy i wywołał wiele emocji. „Przy wyborze najlepszej z najlepszych - laureatki nagrody GrandFront - jury bierze pod uwagę różne kryteria. Ocenia (i docenia) perfekcyjność techniczną, czystość kompozycji, kolorystykę, liternictwo, a także nowatorstwo technologiczne. W tym roku zwycięska praca zawdzięcza swój sukces przede wszystkim pomysłowi, który pozwolił na znakomite zilustrowanie wiodącego tekstu publikacji" - mówił Tomasz Kuczborski, członek Jury Konkursu.
Marnotrawstwo
TEMAT MIESIĄCA
XI: Nie marnuj
W którym momencie nabywanie dóbr przybiera postać zbytku i marnotrawstwa? Czy ilość produkowanych śmieci nas nie przerośnie? Na ile możliwe jest stuprocentowe spożytkowanie żywności?
Odpowiadają: Zygmunt Bauman, Marta Dymek, bp Grzegorz Ryś, Zdzisław Sobierajski i Dubravka Ugrešić.
DEBATY
Po (nie)widzialnej Galicji, Z Martinem Pollackiem rozmawia Urszula Pieczek
IDEE
Bóg odnalazł mnie w mroku – opowieść osoby transpłciowej o zmaganiach ze sobą, ludźmi i Kościołem w Polsce
KULTURA
Polska animacja autorska – o międzynarodowych sukcesach młodych twórców „artystycznych bazgrołów”
OPOWIADANIE
Andrzej Muszyński: Wyznanie Śniętej Szmiry
DODATEK SPECJALNY
Ankieta „Znaku”: Jezus według Kołakowskiego
Agata Bielik-Robson, ks. Michał Heller, Robert Pawlik, ks. Grzegorz Strzelczyk, Stanisław Obirek opowiadają na ile możliwe jest w cywilizacji europejskiej myślenie poza Jezusem