Nagrodzony za przekład Moliera!
Jerzy Radziwiłowicz otrzymał nagrodę Warszawska Premiera Literacka za przekłady komedii Moliera „Tartuffe , „Don Juan" , Mizantrop", wydanych w Znaku.
Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 16 czerwca w Klubie Księgarza w Warszawie. Nagrodę autorowi oraz dyplom honorowy Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak wręczył przewodniczący Jury Adam Pomorski, a laudację wygłosił Jacek Wakar. Wybrane fragmenty komedii przedstawili Ewa Konstancja Bułhak, Jacek Mikołajczak oraz Jerzy Radziwiłowicz.
Warszawska Premiera Literacka to jedna z najstarszych nagród stołecznych nagród książkowych. W tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia. Inicjatywa została zapoczątkowana w 1985 roku przez warszawskich księgarzy i bibliotekarzy. Co miesiąc wybierana jest książka miesiąca, a pod koniec roku - książka roku.
Celem Warszawskiej Premiery Literackiej jest promocja najbardziej wartościowych intelektualnie i literacko pierwszych wydań książek żyjących autorów i tłumaczy z Warszawy i Mazowsza. Prawo zgłaszania książek do nagród mają wydawcy, członkowie jury oraz organizatorzy. Przez 25 lat istnienia nagrody, wyróżniono nią 285 tytułów. Jury Nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej obraduje w składzie: Adam Pomorski (przewodniczący), Czesław Apiecionek, Jarosław Klejnocki, Sebastian Lenart, Wanda Monastyrska, Anna Nasiłowska, Janusz Odrowąż-Pieniążek, Jan Rodzeń (sekretarz), Jacek Wakar. Organizatorami są: Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury oraz Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.
Fot. Andrzej Rybczyński
Trzy najsłynniejsze dramaty Moliera w mistrzowskim przekładzie Jerzego Radziwiłowicza.
Don Juan
Kłamca i cyniczny kochanek, czy może zagubiony i głęboko nieszczęśliwy człowiek, który nie może znaleźć miejsca w świecie pozorów?
Tartuffe
Najsłynniejszy łgarz i obłudnik, niebezpieczny fanatyk, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Jego historia już zawsze będzie przestrogą dla wszystkich tych, którzy zechcą narzędziem oszustwa uczynić wiarę i religię.
Mizantrop
Zabawny, a zarazem żałosny w swojej bezkompromisowości i krytycznym stosunku do ludzi. Szaleniec niezdolny do funkcjonowania w prawdziwym świecie, zakochany w kobiecie, która jest ucieleśnieniem wszelkich wad.