Nowe odkrycie w literaturze skandynawskiej
Kto jest odpowiedzialny za przestępstwa popełnione pod wpływem ucisku guza na mózg? Czy można za to wtrącić człowieka do więzienia? Czy o tym, kim jesteśmy, decydują procesy neurologiczne zachodzące w mózgu? Czy może jest coś jeszcze?
27 lipca premiera „Znikasz", znakomitego neurokryminału, który odniósł ogromny sukces w rodzimej Danii. Autor Christian Jungersen zbierał do niego materiały przez siedem lat. W swojej książce w mistrzowski sposób łączy wątek kryminalny z tematyką medyczną i wpływem chemii mózgu na ludzką osobowość.
Powieść była nominowana do Literature Prize przyznawanej przez tygodnik „Politiken". Zdobyła także Nagrodę Czytelników Berlingske Tidende. Przez sześć miesięcy była w pierwszej dziesiątce list bestsellerów w Danii - sprzedano ponad 60 tys. egzemplarzy.
Polecamy fragment książki!
Nowe odkrycie w literaturze skandynawskiej
Czy o tym, kim jesteśmy, decydują jedynie procesy neurobiologiczne, zachodzące w naszym mózgu?
Mia cieszyła się, kiedy jej mąż znów zaangażował się w ich związek, który jeszcze niedawno przechodził poważny kryzys. Jednak gdy Frederik podczas rodzinnych wakacji doznaje ataku nerwowego, okazuje się, że powodem zmian jego osobowości jest guz mózgu. Wkrótce wychodzi na jaw, że mężczyzna w tajemnicy przed rodziną dopuścił się milionowych oszustw.
Kobieta musi teraz chronić siebie i syna przed mężem, który zmienia się w nieobliczalną, obcą osobę. Obsesyjnie śledzi wyniki najnowszych badań neurologicznych, próbując zrozumieć, jak to możliwe, że mężczyzna, z którym tworzyła wieloletni związek, mógł stać się kimś zupełnie innym. Szuka odpowiedzi na pytanie, z kim tak naprawdę spędziła trzy ostatnie lata, najszczęśliwsze w ich małżeństwie.