Biografia intymna
„Uprzejmy Rządzie! Pomóż mnie, bo sąsiad zajął mnie miedzę, a jakem się budował to on i jego stara sypali mnie sól i cukier do cementu. Nimam pieniędzy na sąd ani nie wiem jak się prowoczyć. A wszystko bez to co moje owce wyżarli mu trochę trawy z ogroda. Pomóżcie mi i ustatkujcie Walentego".
To jeden z pierwszych listów, jakie napisano do... Pałacu Kultury.
Jakie inne listy pisano do Pałacu? Anna z Olsztyna pytała, czy może Pracownicy Pałacu znają kogoś, kto „jest zachwycony jeziorami, czystym powietrzem, lub ma rodzinę czy jakiś biznes w Olsztynie". Chodzi o to, że Anna koniecznie musi zamienić się na mieszkanie z Olsztyna do Warszawy - „wyniknęła taka nieprzewidziana sytuacja". Natomiast Jerzy z Gdańska: pozdrawia „Załogę Pałacu i Obywatela Dyrektora" i pyta, czy „dla celów zdrowotnych" mógłby otrzymać zakwaterowanie w Pałacu imienia Stalina. Co istotne, nie jest darmozjadem i w zamian za zakwaterowanie w Pałacu może wykonywać „czynność strażniczą lub inną, którą Pałac mu zleci".
Już w lipcu premiera znakomitej książki Beaty Chomątowskiej „Pałac. Biografia intymna". Tajne korytarze, nieistniejące piętra, podziemne kondygnacje - jakie jeszcze sekrety skrywa najwyższy budynek w Polsce, dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego? Polecamy historię kontrowersyjnego, często znienawidzonego, budynku, który stał się symbolem Warszawy, a za kilka dni będzie obchodził 60-lecie! Autorka jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie, przytacza listy, które pisano do Pałacu oraz opisuje dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów.
Polecamy fragment książki!
Świadek przeszłości czy przeklęty symbol?
To nie polski Wersal ani Empire State Building. Bliżej mu do kafkowskiego Zamku. Jest źródłem miejskich legend: o 30 podziemnych kondygnacjach, o nieistniejących piętrach, o tunelu łączącym go z Domem Partii. Do dziś rzuca na Warszawę najdłuższy cień.
Beata Chomątowska jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów, opowiada o „poślubionej” gmachowi kronikarce, o samobójcach skaczących z 30. piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa.
„Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu.