Baśniowy klucz
Zwyciężczynie i wielkie przegrane, trzpiotki i intrygantki, bohaterki i zdrajczynie, kochanki i dziewice, brzydule, kłamczuchy, trędowate, czarownice - czyli nieznane historie kobiet, które zmieniły los świata - to o nich pisze w swojej książce „Bajki, które zdarzyły się naprawdę" Anna Moczulska, autorka bloga „Historia i kobiety".
Blog autorki to prawdziwa rewolucja, rękawica rzucona w twarz nudnym, posągowym opowieściom o historii. Autorka opisuje na nim nieznane i zadziwiające dzieje kobiet, które zmieniły losy świata: od władczyń po sportsmenki czy pilotki. Nie ma tu rozległych relacji z przebiegu bitew czy kłótni królów i papieży. To historia z ludzką - a przede wszystkim kobiecą - twarzą. Autorka udowadnia, że historia nie musi być nudna, a najciekawsze w historii kobiet są zagadki i tajemnice. W swojej książce stara się rozwikłać wiele z nich, docierając do nieznanych i zaskakujących faktów z życia bohaterek.
Na kartach książki „Bajki, które zdarzyły się naprawdę" pojawiają się fascynujące kobiety z kart historii, a my możemy poznać nieznane fakty z życia tych wielkich dam.
Choć może was to zaskoczyć, historie rodem z baśni przeżyły chociażby Anna Jagiellonka, Maria Tudor, Barbara Radziwiłłówna, Joanna Szalona czy Elżbieta Bawarska (zwana Sissi).
Czy wiecie, że:
- Marta Skowrońska, niepiśmienna dziewczyna ze wsi, rozkochała w sobie cara Piotra I i z dnia na dzień, jak Kopciuszek, została carycą Katarzyną I. Owinęła sobie męża wokół palca. Nie mrugnęła nawet okiem, kiedy zazdrosny car sprezentował jej głowę kochanka w słoju.
- Zofia Jagiellonka zaczęła chorować. „Puchnie ze staropanieństwa" - orzekli medycy. W ramach terapii królewnę wydano za niemłodego, słynącego z rozpusty księcia brunszwickiego. A Zofia, choć niczym Śpiąca Królewna do życia zbudziła się późno, zadziwiła wszystkich talentem do rządzenia.
- Aby małżeństwo Elizy Radziwiłłówny i księcia Wilhelma, późniejszego króla i cesarza było możliwe, Elizę miał adoptować... car Aleksander I.
- Elżbieta Łokietkówna przeszła do historii jako królowa Kikuta z winy swojego brata Kazimierza Wielkiego. Skradł on cnotę pięknej dwórce, której ojciec w szale zemsty podniósł rękę na Karola Roberta i Elżbietę, obcinając jej cztery palce.
- Czarna Halszka to jeden z najpopularniejszych polskich duchów, prawdziwa celebrytka wśród zjaw, regularnie strasząca w Szamotułach.
Autorka opisuje swoje bohaterki z empatią, wczuwa się w ich sytuację, odgaduje myśli - dzięki temu łatwo można dostrzec w nich kobiety z krwi i kości, pokochać je... lub znienawidzić. We wstępie do książki pisze: „Wpisałam losy swoich bohaterów w scenariusze bajek, starając się unikać tego niezrozumiałego poczucia wyższości, jakie często towarzyszy publikacjom historycznym. (...) Mam nadzieję, że te opowieści pomogą oswoić postacie z przeszłości tym, którzy tak jak panna Morland nie cierpią historii, bo kojarzy im się wyłącznie ze szkolną zmorą, z ciężkostrawną zbieraniną faktów z paru tysięcy lat, których nie łączy żadna atrakcyjna narracja."
Ewa Stachniak, autorka książki „Katarzyna Wielka. Gra o władzę" tak rekomenduje tę lekturę: "Annę Moczulską pasjonuje historia z krwi i kości. „Bajki, które zdarzyły się naprawdę" to książka, dzięki której wybitne kobiety - zarówno te bardziej znane jak Katarzyna Wielka lub Barbara Radziwiłłówna, czy te mniej, jak córki królowej Bony - stają się nam bliskie, bo dzieli nas od nich jedynie upływ czasu."
Przeczytaj fragment
Na zdjęciu Elżbieta I (fot. Wikimedia Commons)
Anna Moczulska opisuje historie kobiet, w których życiu bajkowe scenariusze wydarzyły się naprawdę.
Choć może to was zaskoczyć, należały do nich między innymi caryca Katarzyna I, Anna Jagiellonka, Maria Tudor, Barbara Radziwiłłówna, Joanna Szalona czy Elżbieta Bawarska (zwana Sissi).
Niektóre z nich, niczym Śnieżki, musiały stawić czoła Złym Macochom. Losy innych, jak u Kopciuszka, odmieniły się nagle jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. A jeszcze inne, niby Śpiące Królewny, późno obudziły się do życia i królowania.
I żyły długo i szczęśliwie… choć nie zawsze.
Zdaniem autorki najciekawsze w historii kobiet są zagadki i tajemnice. W swojej książce stara się rozwikłać wiele z nich, docierając do nieznanych i zaskakujących faktów z życia bohaterek.
Anna Moczulska – autorka poczytnego bloga „Kobiety i historia”, na którym opisuje mniej znane, ale nie mniej ciekawe oblicza historii. Nie ma tu rozległych relacji z przebiegu bitew czy kłótni królów i papieży. To historia z ludzką – a przede wszystkim kobiecą – twarzą.
Annę Moczulską pasjonuje historia z krwi i kości. „Bajki, które zdarzyły się naprawdę” to książka, dzięki której wybitne kobiety – zarówno te bardziej znane jak Katarzyna Wielka lub Barbara Radziwiłłówna, czy te mniej, jak córki królowej Bony – stają się nam bliskie, bo dzieli nas od nich jedynie upływ czasu.
Ewa Stachniak, autorka książki „Katarzyna Wielka. Gra o władzę”