Jak doszło do niemieckiej napaści na Polskę?
Jochen Böhler pisze: „W Polsce, gdzie w przeszłości pojawiło się mnóstwo publikacji na temat zbrodni hitlerowskich popełnionych w czasie okupacji, często pomijano pytania o to, kim byli wykonawcy i jak mogło dojść do tego typu czynów. Autor stara się wypełnić tę lukę, przedstawiając nie tyle wyniki szczegółowych badań dotyczących zbrodni podczas kampanii wrześniowej, ile raczej ich sprawców oraz ofiary. Ukazuje, w jaki sposób oba społeczeństwa - polskie i niemieckie - przeżywały tygodnie bezpośrednio poprzedzające wybuch wojny 1 września 1939 roku, a także pierwsze dni po rozpętaniu się kataklizmu wojennego, który miał odcisnąć swoje piętno na życiu wielu narodów."
Fot. Hans Sönnke [Public domain], via Wikimedia Commons
Kampania wrześniowa po raz pierwszy z niemieckiej perspektywy!
Przyzwyczailiśmy się myśleć o początku II wojny światowej jako o „naszej wojnie”. Wrzesień 1939 to wojna obronna, bohaterska walka, pierwszy akt zbrojnego oporu przeciw Hitlerowi. Obraz prawdziwy, ale w każdej wojnie są przecież dwie strony.
Jochen Böhler pokazuje kampanię wrześniową z perspektywy naszych wrogów. Książka obala mity narosłe wokół wybuchu II wojny światowej i odpowiada na wiele pytań. Czy naprawdę wszyscy Niemcy jej chcieli? Czy byli pewni zwycięstwa? Dlaczego zwykli niemieccy żołnierze tak brutalnie traktowali ludność cywilną?
Najazd 1939 to rzetelna wiedza historyczna i pasjonująca lektura w jednym.