Rocznica zamachu terrorystycznego na szkołę Biesłanie
W czwartek 3 września wydawnictwo Znak zaprasza na spotkania związane z 11. rocznicą ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie.
O godz. 8 rano w Katolickim Gimnazjum Montessori im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Katolickiej Szkole Podstawowej Montessori w Krakowie (ul. Pawlickiego 1) w ramach Akcji Społecznej Balony Wolności zostaną wypuszczone 334 białe balony na znak protestu przeciwko terrorowi.
Wieczorem w czwartek o godz. 19 w Klubie Aktora Loża w Krakowie (Rynek Główny 41) odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Pawlakiem, jednym z autorów książki „Pęknięte miasto. Biesłan"
Zapraszamy.
Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.
Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.
10 rocznica dramatu w Biesłanie
Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.
Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.
Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.
Ta poruszająca historia nie pozwala zapomnieć o tym, że w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie. Pozwala też zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty.