Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

01.10.2015

Litwa w Krakowie

W księgarniach pojawiła się książka litewskiej autorki o polskich korzeniach, Kristiny Sabaliauskaite, "Silva rerum". Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej na temat kultury Litwy, naszego wspólnego dziedzictwa - nie tylko czytając tę znakomitą powieść, zapraszamy na cykl wydarzeń Litwa w Krakowie, o których w poniższym wideo opowiada Rasa Rimickaite, attaché kulturalny Republiki Litewskiej.

 

„Litwa w Krakowie", największa w ciągu ostatnich lat prezentacja kultury litewskiej w Polsce rozpocznie się październiku i potrwa do końca stycznia 2016. Zaplanowano pięć wystaw, koncerty, spektakle teatralne i spotkania autorskie z litewskimi pisarzami.

Wydarzenia związane z projektem opanują cały Kraków: Żydowskie Muzeum Galicja, Zamek Królewski na Wawelu, Międzynarodowe Centrum Kultury, Filharmonię, Galerię Bunkier Sztuki, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, studio telewizyjne w Łęgu.

Litwa będzie gościem honorowym tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, a litewscy pisarze wystąpią podczas Festiwalu Conrada.

 

Kristina Sabaliauskaitė

Silva rerum

Tłumaczenie: Izabela Korybut-Daszkiewicz

Wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej historii

Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia, jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę.

W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że sam budzi pożądanie jej brata.

„Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią".

OLGA TOKARCZUK

„Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.