Cała prawda o Romanowach
Autorka, Helen Rappaport, jest ekspertem w zakresie historii Rosji oraz historii epoki wiktoriańskiej (skupia się na okresie 1837-1918). Jej wielką pasją jest wydobywanie zaginionych historii z przypisów i ożywianie starych tematów poprzez rzucenie na nie nowego światła.
„Telegraph" napisał o książce: „Cztery siostry doskonale odtwarzają klaustrofobiczną atmosferę matczynej miłości Aleksandry. Dzięki rzetelnej wiedzy, znajomości ocalałych źródeł historycznych i fascynacji autorki tematem jest to studium jedności, które dobitnie obrazuje siłę rodzinnych więzów.
Zaś „Publishers Weekly" napisał: „Rappaport wychwytuje fragmenty listów i wpisów w dziennikach, by pokazać nam rozwagę i inteligencję sióstr. Czytelników porwie ta niespieszna, jednak nasycona informacjami narracja rzucająca nowe światło na życie czterech córek."
Na zdjęciu Mikołaj i Aleksandra.
Przeczytajcie fragment książki
Helen Rappaport
Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów
Tłumaczenie: Anna Sak
Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich na progu XX wieku.
Za oficjalnym wizerunkiem uroczych małych księżniczek w białych sukniach skrywały się jednak cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty.
Prywatny świat Wielkich Księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z nich bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.