Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

10.11.2015

Co zrobiliśmy przez 15 lat?

Wulkan energii, społecznikowska dusza, kobieta, która chce zmieniać świat i od 15 lat nieźle jej to wychodzi. W Znaku ukazała się właśnie książka „Jak ja to robię" - wywiad rzeka Beaty Nowickiej z Ewą Drzyzgą. Dziennikarska opowiada o swojej zawodowej ścieżce, życiowych zawirowaniach, a przede wszystkim o niesamowicie intensywnej pracy przy talk show, który odmienił życie tak wielu ludzi, a także samej prowadzącej.

A tak Ewa Drzyzga pisze we wstępie do książki:

„Zawsze zaczyna się pod koniec sierpnia. Nigdy nie wiadomo, czy rozpocznie się od flirtu, czy od razu będzie to poważny związek. Przez miesiąc będę zastanawiać się, czy wymówki, które usłyszę, mają dodać uczuciu pikanterii, czy raczej chodzi o chorobliwą zazdrość. Wrzesień potrafi być kapryśny. Podejrzliwość będzie się mieszać z uwielbieniem. Padną zapewnienia o wierności, o tym, że kryzys to tylko chwilowa frustracja, że to minie. Będę się zastanawiać, skąd te wahania nastroju, czy to tylko wpływ pogody, czy stres w pracy. W październiku dojdą lęki, które będą mieszać się ze szczęściem, i oczywiście zdarzą się chwile, gdy będziemy pękać ze śmiechu, bo tak jest zawsze - po najczarniejszej nocy przychodzi dzień. Może listopad będzie pozytywnie zakręcony. Wyciszę się pod koniec roku...

I tak to trwa od piętnastu lat. Mój szczególny związek z programem, który odmienił życie wielu ludzi. Również moje. Jedni pchają się na rollercoaster w wesołym miasteczku, a ja doświadczam tego samego w kontakcie z gośćmi w "Rozmowach w toku". Takie emocje mogą dotknąć każdego, niezależnie od stanu posiadania czy wykształcenia. Widzę to po moich rozmówcach. Obserwuję, jak próbują uporać się z tym, co przeszkadza im najbardziej. Lata mijają. Przeprowadziłam już ponad dwadzieścia tysięcy rozmów. Z każdej z nich wyniosłam coś ważnego. Nie zawsze umiałam od razu powiedzieć, co to takiego. By coś właściwie nazwać, trzeba czasu.
Myślę, że ten czas właśnie przyszedł. Wkraczamy w nową przestrzeń. Media już nie są takie same. Zadałam sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje: czy to my jesteśmy inni, czy też ludzie chcą nas widzieć, pokazywać i odbierać inaczej? Zatrzymałam się w moim codziennym biegu, by porozmawiać o tym z Beatą Nowicką. My, Polacy. Czy jesteśmy inni niż piętnaście lat temu, kiedy zaczynały się nasze Rozmowy? Skoro tyle wiemy dzięki internetowi i wolnym mediom i mamy otwarte granice, to czy żyje nam się łatwiej? Co zrobiliśmy dla siebie samych przez ten czas?"

OSOBISTA HISTORIA JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH GWIAZD POLSKIEJ TELEWIZJI

Udowodniła, że dzięki szczerej rozmowie da się zmienić myślenie ludzi.
Odważyła się podejmować tematy, które w konserwatywnym kraju były objęte absolutnym tabu. Pozwoliła kobietom opowiadać o najważniejszych dla nich sprawach w czasie najlepszej oglądalności. Przy jej programach Polki dojrzewały do mówienia wprost o swoich problemach. Walczyła z dyskryminacją, nietolerancją, stereotypami.

Jako dziennikarka wyznaje zasadę, że pewne historie muszą zostać opowiedziane. Opowieści uczą, wzruszają, poszerzają nasze horyzonty i uwrażliwiają. Jej własna historia, absolutnie wyjątkowa, bogata dzięki tak wielu poznanym przy Rozmowach w toku ludziom, odkrywa przed nami nieznaną dotąd Ewę Drzyzgę.

W swojej książce dziennikarka opowiada o swojej zawodowej ścieżce, życiowych zawirowaniach, a przede wszystkim o niesamowicie intensywnej pracy przy talk show, który odmienił życie tak wielu ludzi, a także samej prowadzącej.