Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

23.12.2015

Książka papieża Franciszka w Znaku!

Papież Franciszek został laureatem Nagrody im. Karola Wielkiego - wyróżnienia przyznawanego za zasługi dla europejskiej integracji. Międzynarodowa Nagroda im. Karola Wielkiego to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech. Jest przyznawana od 1950 r.

A już w styczniu w Znaku światowa premiera książki papieża „Miłosierdzie to imię Boga"! Ta książka jest wyzwaniem dla Kościoła.

Papież Franciszek. Pierwszy spoza Europy. Pierwszy, który osobiście odbiera telefony i odpisuje na maile wiernych. Pierwszy, który budzi tak wielkie kontrowersje. Wreszcie pierwszy, który ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia, mając poczucie, że miłosierdzie jest tym, czego potrzebujemy dziś najbardziej.

Łatwo oceniamy i potępiamy drugiego człowieka. Inni są grzeszni. Gorsi, bo obcy. Niegodni naszej uwagi. Ale dla Boga każdy jest ważny. On nigdy nikogo nie odrzuca. W bardzo osobistej książce, pierwszej od czasu wyboru na tron Piotrowy, papież mówi, że:
- Kościół jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą do niego przyjść,
- wystarczy pragnąć Bożego przebaczenia, by móc je otrzymać,
- to, co najważniejsze dla współczesnego świata, zostało objawione w krakowskich Łagiewnikach.
- MIŁOŚĆ jest dla niego o wiele ważniejsza niż przepisy prawa.

To nie jest książka dla współczesnych faryzeuszy. To książka dla współczesnych grzeszników.

 

Ta książka jest wyzwaniem dla Kościoła

Kościół nie jest na świecie po to, by potępiać, lecz by umożliwić spotkanie z tą przenikającą do głębi miłością, jaką jest Boże Miłosierdzie. Aby mogło się to zdarzyć, trzeba wyjść. Wyjść z kościołów i parafii, wyjść i pójść szukać ludzi tam, gdzie żyją, gdzie cierpią, gdzie mają nadzieję.
Franciscus

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie tej książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do wszystkich tych osób – w Kościele i poza nim – które szukają sensu życia, uleczenia ran. W pierwszej kolejności do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, a nie o odrzucenie: do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary, do homoseksualistów i osób rozwiedzionych.

W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.

Nie ignorując kwestii etycznych i teologicznych, przypomina, że Kościół nie może przed nikim zamykać drzwi.

Tym chrześcijanom zaś, którzy uważają, że należą do „sprawiedliwych”, przypomina: „Również papież jest człowiekiem, który potrzebuje miłosierdzia Bożego”.