Życie w obrazkach
Alice Milani - znana włoska rysowniczka - stworzyła komiks o Wisławie Szymborskiej zatytułowany ,,Życie w obrazkach". Mimo że twórczość Szymborskiej cieszy się we Włoszech ogromną, niesłabnącą popularnością, Alice Milani przyznaje, że poznała historię oraz wiersze poetki dopiero w trakcie pracy nad komiksem.
Dużą przeszkodą w tworzeniu graphic novel okazał się mocno ograniczony dostęp do szczegółów z życia prywatnego Szymborskiej. Szczęśliwym trafem okazało się, że mama rysowniczki jest wielką fanką twórczości polskiej poetki. Chętnie pożyczyła córce zbierane latami egzemplarze dzieł, które okazały się kluczem do zrozumienia osobowości Wisławy Szymborskiej. Od tamtej pory Milani zaczytywała się w wierszach Szymborskiej. Jednak dopiero po wnikliwej analizie biografii poetki oraz obejrzeniu kilku filmów dokumentalnych, rysowniczka zdołała stworzyć plan powieści graficznej ,,Życie w obrazkach".
Na kartach komiksu, Milani pragnęła odzwierciedlić proste życie Szymborskiej. Pięknie rozrysowane sceny, przedstawiają kolejne etapy życia poetki, między innymi ślub z Adamem Włodkiem w 1948 roku, ich mieszkanie w Domu Literatów przy ulicy Krupniczej w Krakowie, gdzie - jak wiadomo - powstały wielkie dzieła literatury polskiej. Rysunkom towarzyszą krótkie myśli młodej poetki, jej refleksje i rozterki twórcze, anegdoty, dialogi z ulic Krakowa i z codziennego życia, od mycia naczyń po wybór garderoby.
W jednym z wywiadów Alice Milani okazała poetce podziw mówiąc, że Szymborska była osobą skromną, której nie interesowało odniesienie sukcesu. Chciała tylko pisać i robiła to przez całe życie.
Komiks powstał dość szybko. Jak twierdzi autorka: ,,To było coś w rodzaju 'błysku'. Miesiąc przygotowań i pisania, a następnie pół roku dopracowywania rysunków". Jak twierdzi, zależało jej na tym, by zbudować jasny, chronologiczny obraz wydarzeń z życia poetki, nie ingerując w jego interpretację. Chciała również, by pokazując proste codzienne czynności wielkiej artystki, każdy mógł się z nią utożsamić.
Włoskie media zwracają uwagę na atrakcyjną szatę graficzną książki i piękne, „bardzo kobiece" rysunki oraz portrety poetki. Komiks powstał w ramach projektu ,,Becco Giallo" (tłum. Żółtodzioby).
Alice Milani urodziła się w Pizie w 1986 roku. Studiowała malarstwo na Accademia Albertina w Turynie, a w École Nationale Supérieure des Arts Visuels de la Cambre w Brukseli (ENSAV) zrobiła specjalizację z grafiki artystycznej. Od 2010 roku należy do zespołu rysowników La Trama Autoproduzioni, wraz z którym zrealizowała projekty Coppie Miste [Pary mieszane] #1, #2, #3. Swoje short stories publikowała na łamach "Lo Straniero", "Delebile" oraz "Turkey Comics". „Wisława Szymborska. Życie w obrazkach" to jej pierwsza powieść graficzna powstała w wyniku fascynacji poezją oraz osobowością polskiej poetki.
Poezja i kolaż? Skojarzenie może być tylko jedno. Wisława Szymborska.
Na surrealistycznych kompozycjach artystki pojawiają się ogrodowe krasnale, prężą się atleci, przeciągają koty i pojawiają szympansy stawiające egzystencjalne pytania. Oto niezwykła opowieść młodej włoskiej artystki, utkana z fragmentów życiorysu Wisławy Szymborskiej, a także jej wierszy i kolaży, utrzymana w estetyce wyrafinowanego, pastelowego komiksu.