Śladami „Ptaków drapieżnych"
Audioprzewodnik zrealizowany pod patronatem Wydawnictwa Znak Literanova i Księgarni Matras prowadzi słuchacza po miejscach związanych z akcją „Za Kotarą", jedną z najbardziej brawurowych i krwawych akcji przeprowadzonych przez oddział specjalny 993/W, który w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez państwo podziemne. Trasa powstała w oparciu o fragmenty najnowszej książki Michała Wójcika i Emila Marata „Ptaki drapieżne", niezwykle szczerego wywiadu z Lucjanem „Sępem" Wiśniewskim - jednym z ostatnich żyjących likwidatorów AK.
Forma audioprzewodnika pozwala na osadzenie historii akcji „Za Kotarą" w przestrzeni - dodaje jej nowego wymiaru i pogłębia autentyczność doświadczenia. Stojąc dokładnie w miejscu, w którym rozgrywała się akcja, nie sposób uniknąć pytania „A ja? Co zrobiłbym na ich miejscu?". Narracja prowadzona jest na dwa głosy - wspomnieniom pana Lucjana towarzyszą obszerne wyjaśnienia i komentarze, przedstawiające tło akcji i jej przebieg, także oczami innych bohaterów dramatu. Obrazu dawnej Warszawy dopełniają archiwalne fotografie, przedstawiające uczestników akcji lub wygląd mijanych miejsc w czasach wojny.
Aby wysłuchać opowieści, wystarczy zainstalować w swoim smartfonie darmową aplikację AudioTrip, dostępną na stronie audiotrip.org oraz w Sklepie Play i AppStore, wyszukać w katalogu trasę „Ptaki drapieżne" i ją pobrać. Aplikacja posługuje się technologią GPS, dzięki czemu raz pobrana trasa nie wymaga stałego dostępu do internetu. Gdy słuchacz dotrze do odpowiedniego punktu, opowieść odtwarzana jest automatycznie i nie znika z telefonu po zakończeniu trasy. Składające się na nią materiały dostępne są także w trybie offline. Na wycieczkę zaprasza patron trasy Wydawnictwo Znak Literanova i Księgarnie Matras.
Michał Wójcik, Emil Marat
Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK.
Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem?
Bohater. Mściciel. Egzekutor. Lucjan „Sęp” Wiśniewski – jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej, żołnierz elitarnego “Wapiennika” - oddziału specjalnego 993/W kontrwywiadu AK, który w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne.
Brał udział w ponad 60 egzekucjach zdrajców i konfidentów. Pierwszej dokonał, gdy miał zaledwie 17 lat.
W niezwykle szczerej rozmowie „Sęp” opowiada o swoich wojennych przeżyciach i o tym, jak on i jego nastoletni koledzy z “patrolu Ptaków” - pseudonimy brali z atlasu ornitologicznego - zmieniali się z piskląt, bezbronnych chłopców, w drapieżne ptaki, bezwzględnych żołnierzy.
Obok nas i przed nami sypią się iskry z jezdni od padających pocisków. Rysiek był przede mną jakieś dwadzieścia metrów. I widzę, że on coraz wolniej biegnie, aż go dogoniłem. Widzę, że jest blady i takim chrapliwym głosem mówi: – Ranny jestem… (…) »Naprawa« się wychylił i zobaczył, że na końcu Mazowieckiej, przy placu Napoleona, stoi oddział Niemców. Wszyscy z karabinami, patrzą w naszą stronę. Położyliśmy »Gila« w bramie, pamiętam, że na jego piersiach pojawiła się plama krwi, która zaczęła rosnąć. Zrobiła się duża. I wtedy jakby poczuliśmy, że to może być koniec…
Niebezpieczne pościgi, uliczne strzelaniny, konspiracyjne „wsypy” i tragiczne pomyłki – akcje które opisuje Lucjan „Sęp” Wiśniewski wyglądają niczym sceny wyjęte z brutalnego filmu sensacyjnego, różnica polega na tym, że to działo się naprawdę.
Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem?
Emil Marat - dziennikarz, pisarz, Michał Wójcik – historyk, dziennikarz – laureaci Nagrody Historycznej „Polityki” za bestsellerową książkę Made in Poland – wywiad z legendarnym żołnierzem Kedywu Stanisławem Likiernikiem.