Awanturnik i prowokator, genialny i wszechstronny - Wiesław Dymny
W 80. rocznicę urodzin Wiesława Dymnego oraz w 60. rocznicę powstania Piwnicy Pod Baranami oddajemy w ręce czytelników najpełniejszą biografię „polskiego Jamesa Deana", „Dymny. Życie z diabłami i aniołami". To wyjątkowy portret ekscentrycznego artysty i jednej z twarzy Piwnicy pod Baranami, o którym nie można mówić inaczej jak o postaci kultowej.
- Pierwsza cześć książki, to jest historia, której nikt ze znajomych Dymnego nie zna. Nie jest ona znana w 100 procentach nawet Annie Dymnej - mówi autorka biografii Monika Wąs.
Posłuchajcie fragmentów audycji Radia Kraków, w którym Monika Wąs opowiada o swojej fascynacji postacią Dymnego i jego nie łatwym charakterze: TUTAJ
Zapraszamy także na spotkanie z Moniką Wąs oraz żoną i muzą artysty Anną Dymną. Odbędzie się ono we wtorek 23 lutego, oczywiście, w Piwnicy pod Baranami (Kraków, Rynek Główny 27). Rozpoczynamy o godz. 18.
A wcześniej przeczytajcie fragment książki
Artysta genialny i przeklęty. Pierwsza biografia Wiesława Dymnego.
Agresywny awanturnik i prowokator. Żył z pożarem w głowie, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Taki polski James Dean. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB.
Niepoprawny romantyk. Kochał miłością straceńczą. Jego małżeństwo z Anną Dymną było na ustach wszystkich. Była miłością jego życia. Ona do dziś uważa go za życiowego przewodnika.
Genialny i wszechstronny. Trwonił talenty, gardził sławą. Stworzył Piwnicę pod Baranami. Dziś pozostaje legendą, niezapomnianym twórcą piosenki Czarne anioły i skeczu Na przykład Majewski.
Wiesław Dymny przeszedł do historii, ale on tu jeszcze wróci!
Z nim wszystko było możliwe.
Anna Dymna
Wieśkowi wszystko dosłownie paliło się w rękach.
Zygmunt Konieczny, kompozytor
Tacy ludzie zdarzają się raz na kilkaset lat albo w ogóle.
Andrzej Jerzy Nowak, krakowski jazzman