Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

07.03.2016

Każdy związek ma dwie twarze

„Fatum i furia" jest jak rozsypująca się układanka. Gdy już wszystko wydaje się jasne, nagle na jaw zaczyna wychodzić zaskakująca prawda. „Fatum" to opowieść Lancelota o spotkaniu kobiety, która odmieniła jego życie, w „Furii" Mathilde mówi o tym, jak było naprawdę. Dwadzieścia cztery lata, dwoje ludzi. Misternie splecione perspektywy porywają i hipnotyzują, a nieoczekiwany zwrot akcji sprawia, że czytelnik musi zakwestionować wszystko, co do tej pory wiedział o związku Lancelota i Mathilde. Pokazując ciążące nad człowiekiem fatum i władające nim demony - furie, Lauren Groff odkrywa istotę bliskości i samotności, porusza to, co sekretne, skrywane i mroczne. O tej powieści nie da się zapomnieć.

„Tylko Groff potrafi tak subtelnie nasycać każdą scenę sprzecznymi warstwami emocji" napisał „Huffington Post".

Najnowszą powieść Groff można nazwać wyjątkowo głębokim studium małżeństwa, gdyż w warstwie fabularnej jest historią skomplikowanej relacji Mathilde i Lancelota - można ją jednak czytać również jako opowieść o osobności, samotności, zawiłości relacji międzyludzkich oraz poszukiwaniu spełnienia i szczęścia.

„Fatum i furia" podzielona jest na dwie części. Pierwsza opowiada o losach Lancelota - chłopca z bogatej rodziny, który młodość spędził na podrywaniu dziewcząt i przypadkowym seksie, aż do momentu, kiedy spotkał Mathilde. Ich małżeństwo przypomina najpiękniejsze historie miłosne: pobrali się po dwóch tygodniach znajomości. Matka Lotta (tak w skrócie nazywano Lancelota) - nie zaaprobowała tego małżeństwa. Młodzi przez pierwsze lata byli „biedni, ale szczęśliwi" - Mathilde pracowała, a Lotto jako niespełniony aktor pogrążał się w depresji - aż do dnia, w którym zaczął pisać sztuki teatralne i stał się znanym i poważanym dramaturgiem. Mathilde została „żoną przy mężu" - cichą muzą. Całe ich życie podporządkowane było talentowi i potrzebom Lotta. On sam mówi o swojej żonie jako o świętej. Po dwudziestu czterech latach małżeństwa, podczas przyjęcia w galerii, w której podczas studiów pracowała Mathilde, Lotto dowiaduje się prawdy o żonie...

Druga część, „Furia", to przede wszystkim opowieść Mathilde o małżeństwie widzianym z jej perspektywy. Okazuje się, że „najczystsza osoba, jaką znał Lotto", kryła mroczne sekrety. Z perspektywy Mathilde miłość jej i Lancelotta nie była jak piorun z jasnego nieba - dziewczyna starannie zaplanowała intrygę. Całe życie starała się manipulować mężem i kontrolować jego życie.

„Największą przyjemnością lektury „Fatum i furii" jest jej całkowita nieprzewidywalność: w każdej chwili może włączyć się narrator, a każde zdanie może przemienić się w mały huragan" - napisał w recenzji „The New York Times".

Książka Lauren Groff stała się bestsellerem „New York Timesa", znalazła się także w finale National Book Award i została książką roku Amazona, „The Washington Post" oraz „Kirkus" i wielu innych. Za swoją ulubioną książkę 2015 roku uznał ją prezydent Barack Obama, a o twórczości Groff entuzjastycznie pisał również Stephen King.

Przeczytajcie fragment powieści

Lauren Groff

Fatum i furia

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

O tej powieści nie da się zapomnieć

Każdy związek ma dwie twarze.
Każda historia ma dwie strony.
Zwłaszcza gdy kluczem do idealnego związku nie jest prawda, ale mroczny sekret.


Misterne i zmysłowe... powieści Lauren Groff są zbyt wyjątkowe i niezwykłe, by pozostały niezauważone. – „The New York Times”

To piękna i nieustannie trzymająca w napięciu proza. – „The New Yorker”

Tylko Groff potrafi tak subtelnie nasycać każdą scenę sprzecznymi warstwami emocji. – „Huffington Post”

Fatum i furia jest jak rozsypująca się układanka. Gdy wszystko wydaje się jasne, prawda zaczyna wychodzić na jaw. Fatum to opowieść Lancelota o spotkaniu kobiety, która odmieniła jego życie, w Furii Mathilde mówi o tym, jak było naprawdę. Dwadzieścia cztery lata, dwoje ludzi. Misternie splecione perspektywy porywają i hipnotyzują, a nieoczekiwany zwrot akcji sprawia, że czytelnik musi zakwestionować wszystko, co do tej pory wiedział o związku Lancelota i Mathilde. Pokazując ciążące nad człowiekiem fatum i władające nim demony – furie, Lauren Groff odkrywa istotę bliskości i samotności, porusza to co sekretne, skrywane i mroczne. O tej powieści nie da się zapomnieć.

Lauren Groff – amerykańska pisarka, urodzona w Nowym Jorku. Fates and Furies to bestseller „New York Timesa”, powieść znalazła się w finale National Book Award, została książką roku Amazona, „The Washington Post”, „Kirkus” i wielu innych. Za swoją ulubioną książkę 2015 roku uznał ją prezydent Barack Obama, a o twórczości Groff entuzjastycznie pisał również Stephen King.