W Krakowie o miłosierdziu i książce papieża Franciszka
W środę 9 marca zapraszamy do Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie (ul. Sienna 5) na spotkanie zatytułowane „Darmo otrzymaliśmy, darmo dajemy".
O książce papieża Franciszka „Miłosierdzie to imię Boga" rozmawiać będą bp Grzegorz Ryś, o. Leon Knabit OSB i Aneta Liberacka. Rozmowę poprowadzi Łukasz Wojtusik. Początek spotkania o godz. 18.
papież Franciszek właśc. Jorge Mario Bergoglio SI
Miłosierdzie to imię Boga
Tłumaczenie: Joanna Ganobis
Ta książka jest wyzwaniem dla Kościoła
Kościół nie jest na świecie po to, by potępiać, lecz by umożliwić spotkanie z tą przenikającą do głębi miłością, jaką jest Boże Miłosierdzie. Aby mogło się to zdarzyć, trzeba wyjść. Wyjść z kościołów i parafii, wyjść i pójść szukać ludzi tam, gdzie żyją, gdzie cierpią, gdzie mają nadzieję.
Franciscus
Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie tej książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do wszystkich tych osób – w Kościele i poza nim – które szukają sensu życia, uleczenia ran. W pierwszej kolejności do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, a nie o odrzucenie: do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary, do homoseksualistów i osób rozwiedzionych.
W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.
Nie ignorując kwestii etycznych i teologicznych, przypomina, że Kościół nie może przed nikim zamykać drzwi.
Tym chrześcijanom zaś, którzy uważają, że należą do „sprawiedliwych”, przypomina: „Również papież jest człowiekiem, który potrzebuje miłosierdzia Bożego”.