Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.03.2016

Dwie książki Znaku nominowane do Nagrody im. Kapuścińskiego

Dwoje naszych wybitnych autorów: Małgorzata Szejnert, autorka „Usypać góry. Historie z Polesia", i Wojciech Jagielski, którego „Wszystkie wojny Lary" opublikowaliśmy w zeszłym roku, zostało nominowanych do jednej z najbardziej prestiżowych nagród polskiej branży wydawniczej. Mowa o Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego, która jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich podejmujących ważne problemy współczesności i pogłębiających wiedzę o świecie innych kultur.

Spośród 63 pozycji jury wybrało 10, które powalczą o tytuł najlepszej książki reportażowej wydanej w 2015 r. W tym roku zgłoszono o dwanaście książek więcej niż w ubiegłorocznej odsłonie. Spośród zgłoszonych pozycji 63 to książki autorów polskich. Autorów, startujących do nagrody reprezentują 23 kobiety i 67 mężczyzn. Cztery książki zostały napisane w autorskich duetach. Finałowa piątka zostanie ogłoszona w kwietniu, a laureata Nagrody poznamy 20 maja.

"Usypać góry. Historie z Polesia" to opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec. Małgorzata Szejnert przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać.

Druga z nominowanych książek „Wszystkie wojny Lary" Wojciecha Jagielskiego, opowiada historię dwóch gruzińskich Czeczenów, którzy po latach spędzonych w zachodniej Europie, wyjeżdżają do Syrii i przyłączają się do radykalnych islamistów. Wstrząsający obraz życia mężczyzn dopełnia fakt, że opowieść oparta jest na relacji ich matki Lary, której wysłuchał Autor.

Pozornie oderwane od siebie strony świata - „kontynent rosyjski" z jego strefą wpływów oraz bliskowschodni kalifat - okazują się ściśle związane. Wojciech Jagielski opisuje, jak na ich styku rodzi się fundamentalizm.

 

Książki