Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.03.2016

Dni Tischnerowskie w Kielcach, Starym Sączu i Gdańsku

Znamy już datę 16. Dni Tischnerowskich - odbędą się one od 20 do 23 kwietnia w Krakowie. Wykład gościa głównego - Colloquia Tischneriana - zaplanowano na piątek 22 kwietnia. Dzień później wręczone zostaną Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

Ale zbliżająca się 85. rocznica urodzin ks. Józefa Tischnera sprawiła, że pojawiło się kilka nowych inicjatyw dedykowanych jego osobie i dziełu. Aż trzy tygodnie potrwają I Kieleckie Dni Tischnerowskie. Rozpoczęły się dziś spotkaniem z Wojciechem Bonowiczem. Gośćmi imprezy będą też ks. Adam Boniecki i Kazimierz Tischner. Zaplanowano głośną lekturę tekstów ks. Tischnera, wystawy i pokazy filmów. Organizatorem Dni jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

I Kieleckie Dni Tischnerowskie odbędą się pod hasłem: „Tischner i cała reszta". Spotkania z gośćmi odbywać się będą w siedzibie Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach (Planty 7). Jak podkreślają organizatorzy, w tym szczególnym miejscu, naznaczonym przez wydarzenia zwane „pogromem kieleckim", „najdobitniej zabrzmi Tischnerowski sposób myślenia i postawa, łączące w sobie odwagę i wrażliwość na twarz drugiego".

Ponadto w Wielki Poniedziałek (21 marca), w ramach „Rekolekcji Tischnerowskich", teksty nieznanych kazań ks. Tischnera przybliżą kieleccy aktorzy, a w Wielką Środę (23 marca) obejrzeć będzie można wybrane odcinki telewizyjnego cyklu rozmów „Tischner czyta katechizm".

I Kieleckim Dniom Tischnerowskim towarzyszyć będą dwie wystawy: „Odwaga myślenia", prezentowana na ul. Sienkiewicza przy Ławeczce Karskiego, a użyczona przez Instytut Myśli Józefa Tischnera, oraz „Drogami Tischnera", eksponowana w Instytucie Kultury Spotkani i Dialogu, a zawierająca m.in. osobiste książkowe dedykacje ks. Tischnera.

W trakcie trwania imprezy będzie możliwość zakupienia książek Tischnera i o Tischnerze opublikowanych przez Wydawnictwo Znak oraz płyt, audiobooków i specjalnych wydań „Tygodnika Powszechnego", który jest patronem medialnym Dni.

Tutaj znajdziecie szczegółowy program

Także 9 marca rozpoczynają się 10. Starosądeckie Dni Księdza Tischnera - potrwają do soboty 12 marca. Ta kilkudniowa impreza organizowana jest tradycyjnie co roku w okolicach urodzin ks. Józefa Tischnera. Z wykładami zaproszono ks. Miłosza Hołdę, Bartłomieja Seclera oraz o. Stanisława Tasiemskiego OP. 10.

Tutaj znajdziecie szczegółowy program

Kolejną imprezą poświęconą Tischnerowi są gdańskie Dni Tischnerowskie, organizowane przez Europejskie Centrum Solidarności i Instytut Kaszubski. Impreza rozpoczyna się dziś i potrwa do 16 marca, a jej gośćmi będą m.in. Krzysztof Czyżewski, abp Tadeusz Gocłowski oraz Kazimierz Tischner.

Jak podkreślają organizatorzy, ks. Józef Tischner „dał podwaliny duchowe etyce solidarności - wspólnego życia według nowych zasad". Na stałej wystawie w Europejskim Centrum Solidarności jest miejsce upamiętniające tego wybitnego filozofa i duszpasterza. W tym roku ECS chce go jednak uczcić specjalnie, nawiązując do Dni Tischnerowskich, które od 2001 roku odbywają się w Krakowie. Współorganizatorami imprezy, oprócz ECS i Instytutu Kaszubskiego, są Stacja Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.

Tutaj znajdziecie szczegółowy program

Książki