Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.03.2016

Prawdziwa wiara daje wolność

Ks. Michał Heller jest ewenementem na skalę światową. Budowniczy mostów, sam będący najlepszym przykładem, że wiara i posługa kapłańska nie stoją w sprzeczności z wiedzą i rzetelnością naukową. Bez względu na wyznawany światopogląd, religijność lub jej brak, każdy ceniący wysokie standardy naukowe fizyk lub astrofizyk, liczy się z poglądami i wynikami badań profesora Hellera.

Z okazji 80. rocznicy urodzin profesora Czytelnicy otrzymują wyjątkowy prezent: długo wyczekiwany wywiad rzekę z wybitnym teologiem. Przeprowadzona przez Wojciecha Bonowicza, Bartosza Brożka i ks. Zbigniewa Lianę rozmowa, pozwala spojrzeć na wciąż nieskończone dziedzictwo myśli teologa, usystematyzować jego poglądy i zgłębić najnowsze rozwiązania naukowe, jakie proponuje. Możemy także dowiedzieć się więcej na temat prywatnego życia laureata nagrody Templetona, zwanej czasem „katolickim Noblem". Czy w dzieciństwie, spędzonym częściowo na Syberii, należał do małoletniego gangu? Jakie stosunki łączą go ze Stephenem Hawkingiem, genialnym kosmologiem i agnostykiem? Odpowiedzi na te pytania nie znajdziemy nigdzie indziej.

Wierzę żeby rozumieć" to jednak przede wszystkim wielkie świadectwo niezmąconej wiary i siły, dzięki któremu ksiądz profesor wytrwale łączy to, co wielu wydaje się niemożliwe do pogodzenia: naukowe i religijne metody poznania. Książka ta, przygotowana przez Copernicus Center Press i Znak, powinna znaleźć się w rękach każdego - wierzącego czy wątpiącego człowieka, choćby po to, aby mógł przejrzyście, trafnie i bez uprzedzeń zgłębić racje drugiej strony i uporządkować własne przekonania.

Według ks. Hellera prawdziwa wiara daje wolność, nigdy nie ogranicza, stąd tytuł „Wierzę żeby rozumieć". A jak dojrzeć do tej wiary, opowiada już na kartach samej książki.

Przeczytajcie fragment

 

Nowe, uzupełnione wydanie książki przedstawiającej fenomenalny świat wybitnego kosmologa
Rozmowa ze światowej klasy polskim uczonym i myślicielem o jego drodze życiowej, która prowadziła przez Sybir, seminarium duchowne, studia filozoficzne na KUL-u, wykłady na wielu renomowanych uczelniach świata aż do pałacu Buckingham, gdzie odebrał prestiżową Nagrodę Templetona „za pokonywanie barier między nauką a religią”. Kłopoty młodego wikarego, praca nad modelami kosmologicznymi, radość uczonego, któremu udało się znaleźć rozwiązanie matematycznego problemu, pierwszy komputer, spotkania z Janem Pawłem II, rozwijane przez lata pomysły „filozofii w nauce” i „teologii nauki” – oto niektóre motywy tej barwnej i wielowątkowej opowieści, do której Michała Hellera sprowokowali Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana.
Michał Heller – ksiądz katolicki, filozof, kosmolog. Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień, autor kilkudziesięciu książek, takich jak m.in.: Nowa fizyka i nowa teologia, Logos Wszechświata, Podróże z filozofią w tle, Granice nauki, Bóg i geometria.