Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.04.2016

Dwa spojrzenia na Pałac

W poniedziałek 25 kwietnia zapraszamy na spotkanie z Beatą Chomątowską i Magdaleną Stopą - autorkami książek nominowanymi do dziewiątej Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii edycja warszawska. Spotkanie, które poprowadzi Tadeusz Lewandowski, odbędzie się w Klubie Księgarza (Warszawa, Rynek Starego Miasta 22/24) o 18.

Beata Chomątowska jest pisarką i reporterką, założycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Pracowała m.in. w krakowskim „Dzienniku Polskim", „Pulsie Biznesu" i „Rzeczpospolitej". Obecnie współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym". Książka „Stacja Muranów" otrzymała tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody im. Jerzego Turowicza i Gwarancji Kultury.

Nominowana książka „Pałac. Biografia intymna" to spojrzenie na PKiN oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów, opowiada o samobójcach skaczących z trzydziestego piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu" niczym do starożytnego bóstwa. „Pałac. Biografia intymna" to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym" - „betonowym torcie", „darze Stalina", który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu.

Magdalena Stopa jest historykiem sztuki i dziennikarką, autorką książek o Warszawie. „Kapliczki warszawskie" przygotowane wspólnie z Anną Bohdziewicz otrzymały Nagrodę Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana 2008/2009. „Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy" ze zdjęciami Jana Brykczyńskiego zdobyły Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii edycja warszawska oraz Nagrodę Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana 2010/2011.

W środę 27 kwietnia po raz dziewiąty Warszawa ogłosi zwycięzców Nagrody Literackiej w kategoriach proza, poezja, literatura dziecięca oraz edycja warszawska. Poznamy także osobę, której przyznany zostanie tytuł Warszawskiego Twórcy.

Laureatami poprzednich edycji Nagrody byli m.in. Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk , Urszula Kozioł i Ignacy Karpowicz.

Świadek przeszłości czy przeklęty symbol?

To nie polski Wersal ani Empire State Building. Bliżej mu do kafkowskiego Zamku. Jest źródłem miejskich legend: o 30 podziemnych kondygnacjach, o nieistniejących piętrach, o tunelu łączącym go z Domem Partii. Do dziś rzuca na Warszawę najdłuższy cień.

Beata Chomątowska jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów, opowiada o „poślubionej” gmachowi kronikarce, o samobójcach skaczących z 30. piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa.

„Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu.