Książki na majówkę - co zabrać ze sobą!
Wprawdzie tegoroczny długi weekend jest raczej krótki, ale jesteśmy pewni, że w te dni wolne od pracy chętnie sięgniecie po coś do czytania. Mamy dla Was kilkanaście znakomitych propozycji.
Koniecznie przeczytajcie głośny bestseller „Fatum i furia" Laurem Groff. Fatum to opowieść Lancelota o spotkaniu kobiety, która odmieniła jego życie, w Furii Mathilde mówi o tym, jak było naprawdę. Dwadzieścia cztery lata, dwoje ludzi. Misternie splecione perspektywy porywają i hipnotyzują, a nieoczekiwany zwrot akcji sprawia, że czytelnik musi zakwestionować wszystko, co do tej pory wiedział o związku Lancelota i Mathilde. O tej powieści nie da się zapomnieć.
Proponujemy także nową powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnych. „Ballada o drobnym karciarzu" Lawrence'a Osborne'a wpisuje się w znakomitą tradycję powieści opowiadających o nałogu, a także o samotności oraz winie, która ciąży na całym życiu. Makau, miasto ekskluzywnych kasyn, zostało stworzone dla ludzi takich jak lord Doyle, który noce spędza na grze w bakarat i piciu, dnie przesypia w eleganckim hotelu. Młoda call girl, zapoznana przypadkiem w jednym z kasyn, niespodziewanie dla samego Doyle'a stanie się osobą, z którą połączy go nić porozumienia i która jako pierwsza usłyszy prawdę o jego przeszłości.
Miłośników gatunku domestic noir powinni przeczytać „Najszczęśliwszą dziewczynę na świecie". To książka o mrocznej tajemnicy i tym, że nie da się uciec od przeszłości. Zimna i wyrachowana Ani FaNelli dziś prowadzi życie skazanej na sukces, ale okrutne przeżycia z okresu liceum rzucą swój ponury cień na ten pozornie nieskazitelny obrazek. Reese Witherspoon pracuje już nad ekranizacją książki.
A jeśli marzycie o dobrej książce o prawdziwej miłości - weźcie do ręki „Większy kawałek nieba". Ona dobrze rozumie, co to znaczy nie mieć wsparcia rodziny ani pieniędzy. Życie mocno ją doświadczyło. Na przekór wszystkiemu potrafi jednak cieszyć się nawet z najmniejszych okruchów dobra. Ma odwagę marzyć i snuć plany na przyszłość. On jest zamożnym właścicielem restauracji, który po stracie ukochanej żony nie chce sobie przyznać prawa do szczęścia. Trochę wbrew sobie postanawia otworzyć nowy rozdział w życiu - ożenić się i stworzyć prawdziwy dom dla dorastającego syna. Czy tak różni ludzie, mogą mieć ze sobą coś wspólnego?
Zainteresuje Was też pewnie „Ugly Love" Colleen Hoover - tej powieści się nie czyta, tylko przeżywa - całą sobą, sercem i duszą, a po zakończeniu nic już nie jest takie samo. Kiedy Tate, początkująca pielęgniarka, wprowadza się do mieszkania swojego brata, nie spodziewa się tak gwałtownych zmian w życiu. Wszystko przez przystojnego pilota Milesa Archera. Miles ustala tylko jedną regułę ich związku: nie pytaj o przeszłość i nie oczekuj przyszłości. Gdy ta sytuacja staje się nie do wytrzymania i prowokuje do pytań, ożywają jego dramatyczne wspomnienia.
A jeśli chcecie uzupełnić swoją wiedzę historyczną, koniecznie musicie przeczytać „Pięć dni, które wstrząsnęły światem". Jest 28 kwietnia 1945 roku, wojna się kończy. Jedenastoletni Roman Polański włóczy się po ulicach Krakowa. Szeregowy Joseph Ratzinger dezerteruje z Wehrmachtu, a Karol Wojtyła dziękuje Opatrzności, że przeżył sowieckie bombardowanie Krakowa. Ranna i przestraszona Sophia Loren patrzy z odrazą na amerykańskich żołnierzy, a to właśnie jeden z nich pospieszy jej z pomocą. Piętnastoletnia Audrey Hepburn głoduje, ale jest szczęśliwa, że uniknęła werbunku do domu publicznego dla żołnierzy Wehrmachtu.
Mamy także typowo „męskie" propozycje. W książce „Snajperzy. Droga bez powrotu" Scott McEwen i Thomas Koloniar opisują samowolną i brawurową akcję Seals. Po ataku talibów chorąży Sandra Brux, jedyna kobieta pilot w elitarnej formacji Nocnych Łowców, trafia do niewoli. Egzekucja pilotki byłaby ogromną kompromitacją amerykańskiej armii, a krwawe zdjęcia z pewnością obiegłyby media na całym świecie. Dla dowództwa najważniejsze staje się uniknięcie skandalu...
Proponujemy także nową książka Patryka Vegi „Służby specjalne. Podwójna przykrywka". Jarosław Pieczonka, brał udział w inwigilacji świata szpiegowskiego i gangsterskiego na Wybrzeżu. W Polsce wypowiedział wojnę szefom CBŚ, CBA oraz ABW i doprowadził do rozpracowania służb specjalnych ściany północnej. Krajowi biznesmeni, celebryci, politycy, a nawet mafijni bossowie obdarzyli go zaufaniem i przyjaźnią. Za granicą, jako najemnik, razem z byłymi komandosami SAS i Royal Marines ochraniał statki przed somalijskimi piratami. Jeden człowiek. Wiele tajemnic służb.
A dla lubiących ruch mamy „Przepis na bieganie" - to ponad 80 zdrowych i prostych przepisów. Są idealne zarówno dla maratończyków, jak i początkujących biegaczy. Poza tym dowiesz się:
• jak zacząć biegać, by uniknąć kontuzji,
• w jakim tempie wprowadzać zmiany żywieniowe,
• po jakie produkty najlepiej sięgać przed biegiem, w jego trakcie i po nim,
• czy suplementy i odżywki są niezbędne, a może szkodliwe,
• jak biegać, by skutecznie schudnąć.
Jeśli chcecie się zrelaksować i oderwać od rzeczywistości, a na dodatek lubicie książki J.K. Rowling - to mamy dla was drugą część serii do kolorowania z rysunkami stworzonymi na podstawie filmów o małym czarodzieju „Harry Potter. Magiczne stworzenia do kolorowania". Tym razem przed Tobą fantastyczne stworzenia sklasyfikowane przez samo Ministerstwo Magii. Bez obaw - niezależnie od tego, czy trafisz na gnoma czy na trolla, nic Ci nie grozi. Dzięki tej kolorowance przeniesiesz się do Zakazanego Lasu, a nawet będziesz towarzyszyć Harry'emu, Ronowi i Hermionie w ucieczce z Banku Gringotta.
Nie zapominamy też o najmłodszych. Pamiętacie, jak na ekranie telewizora pojawiała się wieczorynka? Wszystkie dzieci czekały na ten moment, żeby znów spotkać swoich ulubionych bohaterów. Bolek i Lolek przeżywali szalone przygody i płatali sobie figle, a my śmialiśmy się wraz z nimi. Teraz Bolek i Lolek, jakich pamiętacie, wracają z zupełnie nowymi przygodami w książce „Bolek i Lolek z telewizora".
Przygotowaliśmy też dla Was wznowienie uwielbianej i wielokrotnie ekranizowanej opowieści o przyjaźni i uzdrawiającej mocy natury „Tajemniczy ogród" w genialnym tłumaczeniu Zbigniewa Batki. Mary Lennox przenosi się do swojego wuja. Stary ponury dom kryje w sobie wiele tajemnic. Część pokoi pozostaje stale zamknięta, a Mary co wieczór słyszy czyjś płacz. Próbując odkryć, kto płacze, odnajduje drogę do ukrytej furtki, za którą rośnie przygoda.