Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

01.06.2016

Brat i ojciec „Jaśków"

Jego najpopularniejszy cykl o rodzinie Jaśków sprzedał się we Francji w ponad półmilionowym nakładzie. Porównuje się go niekiedy z twórcą postaci legendarnego Mikołajka René Goscinnym. Jean-Philippe Arrou-Vignod, bo o nim mowa, jest jednym z najbardziej popularnych we Francji pisarzy dla dzieci i młodzieży (wcześniej tworzył dla dorosłych). Czytelnicy uwielbiają go za poczucie humoru oraz za to, za naturalność, z jaką potrafi przedstawiać świat widziany z perspektywy najmłodszych.

Jean-Philippe Arrou-Vignod urodził się 18 września 1958 r. w Bordeaux, część dzieciństwa spędził w Cherbourgu wraz z pięcioma braćmi, słynnymi „Jaśkami-Jakimiś-Tam" z powieści „Jaśki". Jego mama zajmowała się gromadką chłopaków, a ojciec pracował jako lekarz. Rodzina przeprowadziła się do Toulonu, następnie do Antibes, aż w końcu osiedliła się w okolicach Paryża. Jean-Phillippe studiował literaturę. W 1984 roku opublikował powieść dla dorosłych „Le Rideau sur la nuit". Pięć lat później ukazała się jego pierwsza książka dla młodzieży „Le professeur a disparu", która dała początek serii o przygodach detektywa P.P. Cul-Verta. Jego ogromną pasją są podróże.

Pisarze często podkreślają, że tworzenie dla dzieci jest trudne, bo najmłodsi są bardzo wymagającymi odbiorcami - wyłapią każdy fałsz. Istotne jest także używanie języka, który będzie zrozumiały i łatwo przyswajalny dla czytelnika w określonym wieku. Dlatego niesamowite jest to, że Jean-Philippe Arrou-Vignod nie ogranicza się do pisania dla jednej grupy wiekowej. Z dużą swobodą tworzy książki dla młodszych nastolatków (przygody Magnusa Miliona czy seria o przygodach detektywa P.P. Cul-Verta), dla starszych dzieci - jak cykl o Jaśkach czy Pepe, a także dla najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem - tutaj znakomitym przykładem jest wydana właśnie przez Znak Emotikon „Rita i Cosiek" - mądra i przezabawna książeczka obrazkowa z subtelnymi ilustracjami Oliviera Talleca. Jej bohaterami są Rita - mała dziewczynka z charakterem i Cosiek - jej pies, który właściwie nie ma imienia. Rita lubi się stroić, biegać i rządzić, a Cosiek lubi gryźć różne przedmioty, spać i oszukiwać w warcaby. To para idealnych przyjaciół.

Znak Emotikon wydaje także tej wiosny kolejną część cyklu o Jaśkach, przeznaczonego dla nieco starszych dzieci (6-10 lat). „Jaśki. Album rodzinny" to perypetie szalonego rodzeństwa, które spędza wakacje u dziadków na wsi. Autor udowadnia, że kiedy w rodzinie ma się sześciu chłopaków, nie da się nudzić nawet przez sekundę. Nic dziwnego, że „Jaśki" stały się takim hitem. Jean-Philippe Arrou-Vignod wie, o czym pisze. Dorastał w rodzinie z pięcioma braćmi - to właśnie oni są pierwowzorami tytułowych Jaśków. Jan-A zawsze chce być szefem, z klubem tajnych agentów Jana-B. Jan-C nigdy nic nie rozumie, Jan-D zwany jest Demolką, Jana-E hoduje złote rybki, a najmłodszy Jan-F, wciąż płacze! Na szczęście rodzice potrafią utrzymać całą szóstkę w ryzach!

- „Jaśki" bawiły mnie tak samo jak „Mikołajek", mimo że upłynęło wiele lat od czasu, kiedy pierwszy raz czytałam książkę Sempégo i Goscinny'ego - mówi Krystyna Czubówna. - Pomyślałam więc, że wcale się nie zestarzałam i tak jak kiedyś przygody Mikołajka, tak dziś historie Jaśków wprawiają mnie w dobry nastrój.

Cykl o Jaśkach sprzedał się w Polsce w ponad 40-tysięcznym nakładzie, a sześciu braci śmiało może korzystać ze zwrotu „nowi kumple Mikołajka". Bo też podobieństw jest sporo. Akcja Jaśków rozgrywa się na przełomie lat 60. i 70., czyli w czasie dzieciństwa autora. Nie ma obawy, że ta rzeczywistość będzie niezrozumiała dla współczesnego odbiorcy. Wiele historyjek opartych jest na rzeczywistych wydarzeniach, które były udziałem rodziny Arrou-Vignod. I w tym tkwi siła popularności tych książek - opowiadają o prawdziwych emocjach i przeżyciach. Właśnie za tę naturalność i humor pokochały je dzieci. Ogromną zaletą cyklu o Jaśkach jest to, że dorośli, czytając dzieciom, bawią się równie dobrze, nierzadko odkrywając w opowiadanych historiach drugie dno.

Trzecia książka Arrou-Vignod, która ukaże się tej wiosny w Znak Emotikon, to „Magnus Million i szmaragdowa mgła". To powieść przygodowa przeznaczona dla starszych dzieci (8-12 lat). Jej bohater, Magnus, jest synem najbogatszego człowieka w Syrylii. Musi zamieszkać w komnacie koszmarów - akurat w momencie, gdy w szkole zaczynają się dziać naprawdę dziwne rzeczy... Bo jak to możliwe, żeby grupa uczniów nagle zniknęła bez śladu? Czy ma to coś wspólnego z tajemniczą szmaragdową mgłą? Magnus musi stawić czoła potworom ze snów, a pomaga mu w tym Mimsy Pocket, najmniejszy ochroniarz świata.

Jean-Philippe Arrou-Vignod pisze książki uwielbiane przez dzieci, przy których nie nudzą się także dorośli. - Są lekturą na pochmurne dni - mówi Krystyna Czubówna. - Fantastycznie się przy niej bawię, pękam ze śmiechu i świat w ogóle wydaje mi się inny.

Warto więc sięgnąć po którąś z książek francuskiego pisarza i poczytać ją razem z dziećmi - korzyści będą podwójne - frajda dla najmłodszych i przyjemność dla rodziców.