Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.05.2016

Kiedy dziecko nie chce spać...

Macie problem z usypianiem swoich pociech? Przygotowaliśmy dla Was książkę, która dzięki zawartym w niej technikom szybkiego zasypiania opracowanym przez psychologa pomoże utulić malucha do snu.

- Wiele słów do tej pory napisano o pozytywnych skutkach czytania dziecku przez rodziców, warto jednak przypomnieć sobie choć kilka z nich - mówi psycholog Agnieszka Szatkowska. - Przede wszystkim czytanie rozwija wyobraźnię małego człowieka i jego pamięć, pobudza do myślenia, poprawia umiejętność koncentracji, poszerza zasób słownictwa oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Wspólne chwile spędzone z dzieckiem na czytaniu mają ogromny wpływ na budowanie dobrych relacji między nim a rodzicami, zostają w pamięci dziecka, a potem dorosłego, jako dobre, wspierające wspomnienia, choć sama treść lektury może dawno odejść w zapomnienie.

Wieczorne czytanie jest czasami jedyną chwilą w ciągu dnia, którą możemy poświęcić tylko dziecku. Między aktywną zabawą a wyciszeniem i snem stanowi pomost, przez który mama lub tata prowadzą dziecko za rączkę, dając mu poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Czytanie dziecku przed snem przynosi również korzyść dla rodzica. Wymaga bowiem wyciszenia, jeszcze zanim przewróci się pierwsze strony książeczki. Nierzadko po kilku chwilach czytania przychodzi przyjemne ukojenie nerwów tak potrzebne po wyczerpującym dniu.

Jeśli dziecko kładzie się do łóżka pobudzone, bo chwilę przedtem skończyło aktywną zabawę, oglądało emocjonującą bajkę lub interaktywną grę, będzie miało problemy ze skupieniem się na lekturze i z zaśnięciem. Dlatego zanim zaczniesz czytać opowiadanie, zadbaj o wyciszenie emocji malucha poprzez odpowiednio dobraną muzykę, spokojny ton głosu czy masażyki. Przyciemnij światło, spraw, by w zasięgu wzroku dziecka nie znajdowało się nic, co mogłoby je zainteresować bardziej niż treść książki, którą czytasz. Ścisz telefon, telewizor. A kiedy już zaczniesz czytać, poprowadź dziecko od początku opowiadania do samego końca. Nawet wtedy, kiedy zauważysz, że dziecko zasnęło w połowie historii. Być może i Ty zrelaksujesz się na tyle, że Twoje powieki staną się ciężkie, bardzo ciężkie...

W zasypianiu pomaga dziecku odpowiednio dobrane opowiadanie, które dostarcza motywów do przyjaznych i spokojnych snów. Jednak od samej treści niemal sześć razy ważniejsza jest intonacja, czyli sposób, w jaki owa treść zostaje wypowiedziana. Sam ton głosu - spokojny, cichy i monotonny - może sprawić, że dziecko zacznie odczuwać senność i przymykać powieki.

By ułatwić zasypianie Twojemu dziecku, wskazaliśmy w opowiadaniu miejsca, w których sugerujemy, w jaki sposób można przeczytać wskazany tekst lub jakie czynności można wykonać, by pomóc dziecku się zrelaksować.

Skoro wszystko już zostało napisane, nie pozostaje nic innego, jak przewrócić kartkę i rozpocząć senną rodzinną przygodę z książką.

Miłego czytania i spokojnych, kolorowych snów!

Przeczytajcie fragment

Antoine de Saint-Exupery

Mały Książę. Na dobranoc

Tłumaczenie: Henryk Woźniakowski

Czy Twoje dziecko ma problemy z zaśnięciem?

"Mały Książę. Na dobranoc" to wyjątkowa książka, która zawiera techniki szybkiego zasypiania opracowane przez psychologa. Czytaj tekst zgodnie ze wskazówkami, a Twoje dziecko odpręży się i bez problemu uśnie. Do książki dołączono relaksującą kołysankę oraz audiobook do pobrania w wykonaniu Anny Cieślak (znanej z roli filmowej Róży).

Mały Książę. Na dobranoc to propozycja dla wszystkich rodziców, których dzieci nie mogą zasnąć.