Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.06.2016

Dla szukających odpowiedzi na najbardziej palące pytania współczesnego świata

Kościół katolicki mówi wieloma językami, ale prowadzi go jeden Duch. Są kapłani, którzy chcą zrozumieć punkt widzenia stron od siebie odległych, pragnąc pokazać, że w oczach Boga Kościół zawsze jest jeden, święty i powszechny. W szczerej i głębokiej dyskusji z Justyną Siemienowicz wybitny teolog Wacław Hryniewicz mówi więcej na temat swojego życia i „bycia katolikiem dziś", niż w którejkolwiek wcześniejszej publikacji.

Zagubionym wśród wielości interpretacji etycznych i teologicznych, ks. Hryniewicz proponuje odpowiedzi zgodne z katolicką wykładnią teologii i nauk społecznych. Przywołuje jednak liczne teorie z zakresu aktualnej wiedzy przyrodniczej i nie ucieka przed pytaniami, które stawia przed Kościołem sekularyzujący się świat. W osobie Justyny Siemienowicz, filozofki, współpracowniczki miesięcznika „Znak", kapłan odnalazł idealnego partnera do dyskusji.

Ks. Hryniewicz mówi, że nie jesteśmy u kresu, lecz u początku prawdziwego chrześcijaństwa. - Bardziej wrażliwego na ludzkie dramaty, współczującego ludzkiej niedoli, miłosiernego na wzór samego Boga, przebaczającego i wyrozumiałego, otwartego, życzliwego i przyjaznego dla wszystkich - wyjaśnia kapłan.
Tłumaczy, że wiara musi być wiarą wciąż poszukującą, oczekującą na ostateczną odpowiedź. Narracja dialogu prowadzi przez wiele najbardziej palących pytań współczesnego świata, na które każdy katolik powinien być w stanie odpowiedzieć przed innymi i we własnym sumieniu.
Jak światopogląd naukowy może nam pomóc w stawaniu się lepszymi chrześcijanami?
Czy można godzić wiarę ze sceptycyzmem wobec instytucji Kościoła?
Jak katolik ma budować relacje z ateistami czy wyznawcami innych religii?
Czy eutanazja to „dobra śmierć"?
Z okazji 80. rocznicy urodzin ks. Hryniewicza, Wydawnictwo Znak oddaje do rąk Czytelników książkę wyjątkową i, jak zapowiada Autor, ostatnią napisaną w formie wywiadu rzeki.

Dla szukających odpowiedzi na najbardziej palące pytania współczesnego świata

Katolik nie musi stać w opozycji wobec współczesności – przekonuje ks. Wacław Hryniewicz w szczerej i głębokiej dyskusji z Justyną Siemienowicz. Książka jest pierwszym tak kompleksowym przedstawieniem poglądów wybitnego teologa. Można ją też czytać jako swoisty przegląd palących dla katolików kwestii.

Jak światopogląd naukowy może nam pomóc w stawaniu się lepszymi chrześcijanami?

Czy można godzić wiarę ze sceptycyzmem wobec instytucji Kościoła?

Jak katolik ma budować relacje z ateistami czy wyznawcami innych religii?

Czy eutanazja to „dobra śmierć”?

Ks. Hryniewicz jasno i odważnie przedstawia swój punkt widzenia: nie jesteśmy u kresu, lecz u początku prawdziwego chrześcijaństwa, „bardziej wrażliwego na ludzkie dramaty, współczującego ludzkiej niedoli, miłosiernego na wzór samego Boga, przebaczającego i wyrozumiałego, otwartego, życzliwego i przyjaznego dla wszystkich”. Wiara musi być wiarą wciąż poszukującą, oczekującą na ostateczną odpowiedź.