Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.07.2016

Przeczytajcie fragment książki "Sekretne życie Chanel No. 5"

W przyszłym tygodniu premiera książki "Sekretne życie Chanel No. 5. Pierwsza biografia najsłynniejszych perfum świata". Przeczyatajcie fragment. 

Śmierć ukochanego

W roku 1919 prywatne życie Coco Chanel legło w gruzach. Musiało być bolesne i niespokojne już przynajmniej od jesieni 1918 roku, kiedy Boy Capel po niemal dekadzie intensywnego romansu z Coco oświadczył, że nigdy się z nią nie ożeni. Było to rozdzierające serce przypomnienie, że nie da się uciec od swojej przeszłości.
(...) Dzięki talentowi i urokowi zrobiła błyskotliwą karierę. Teraz chciała ułożyć sobie życie z Boyem. „Kochaliśmy się - wspominała później. - Mogliśmy się byli pobrać" . Odmówił. Chciał ją tylko jako kochankę. Cieszący się poważaniem mężczyźni początku dwudziestego wieku nie żenili się z kochankami, nawet jeśli kochanka została międzynarodowym arbitrem haute couture i dobrego smaku.
(...) Niezależnie od tego, do kogo należało jego serce, był teraz zaręczony z kimś innym, kimś nieśmiałym i porządnym. Z dziewczyną, która stosowała proste kwiatowe zapachy herbacianych róż lub fiołków i której obyczaje, przynajmniej na zewnątrz, były skromnie staroświeckie. Miał nadzieję, że Coco pozostanie jego kochanką i powiernicą - ale niczym więcej. Przez większość tego roku mieszkali nadal razem w jego paryskim apartamencie. Następnie ożenił się z uroczą Dianą Lister Wyndham. Coco Chanel miała trzydzieści sześć lat.
To była dotkliwa zdrada i Coco stanęła w obliczu dylematu bez wyjścia. Wiedziała, co oznacza pozostanie w roli kochanki Boya. Robiła to wystarczająco długo, by doskonale zdawać sobie z tego sprawę. Byłaby na zawsze skazana na bytowanie na obrzeżach życia innych ludzi. Oznaczałoby to samotne urodziny i święta spędzane z przyjaciółmi, a dzielone z Boyem mieszkanie nigdy nie byłby ich domem. Odejście jednak było niemal równie nie do zniesienia.
(...) Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, Boy wyjechał na południe Francji, by spędzić je z żoną i jej rodziną. Coco została w Paryżu.
(...) Wypadek zdarzył się późnym wieczorem: wynik pękniętej opony, a też, być może, zbyt dużej ilości szampana. Był 22 grudnia 1919 roku, droga z Saint-Raphaël do Cannes. Boy nie przeżył.
„Dla kobiety - powiedziała później Coco Chanel - zdrada pozostawia tylko jedno wrażenie: zmysłowe" . Samotna w łóżku, które dzielili, zrozpaczona, w kolejnych tygodniach niewątpliwie dowiedziała się, jak bardzo może ranić utrzymujący się na pościeli zapach ukochanego mężczyzny.

Fot. Marilyn Monroe i perfumy Chanel No. 5 © Ed Feingersh/Michael Ochs Archives/Getty Images

Skandal i ekscytacja. Zmysłowa historia legendarnej „piątki”

Dzieło życia Coco Chanel. Szalony duch belle époque zamknięty w zgrabnym flakonie. Nowatorski i odważny zapach, który w dobrym paryskim towarzystwie wywoływał ekscytację. Symbol kobiecości, od 95 lat uwielbiany przez legendy kina od Marylin Monroe po Audrey Tautou.

Jak narodził się pomysł ich stworzenia? Jaki wpływ na dobór poszczególnych elementów zapachu miało życie jego autorki? Czy prawdą jest, że Coco skopiowała recepturę perfumeryjnego magnata François Coty’ego? Dlaczego po latach projektantka sabotowała swoje dzieło?

Tilar J. Mazzeo odkrywa tajemnice legendarnych perfum. Rekonstruując fakty, sprawdzając mity i plotki, wyjaśnia, na czym polega fenomen tego zapachu.

Najbardziej zmysłowo opowiedziana historia Coco Chanel