Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.07.2016

Intymny obraz Państwa Środka

- Gdybym miał wybrać dziesięć najlepszych dzieł w światowej literaturze na przestrzeni ostatniej dekady, „Kobiety w kąpieli" z pewnością znalazłyby się wśród nich - przyznaje Kenzaburo Oe, laureat literackiej Nagrody Nobla.

„Kobiety w kąpieli" to intrygujący, intymny portret kobiecości na Dalekim Wschodzie. Obraz odmiennej od europejskiej, egzotycznej kulturowości. Autorka pokazuje życie nowoczesnych kobiet na tle przemian społeczno-politycznych we współczesnych Chinach. Bohaterkami są cztery kobiety - siostry i przyjaciółki, dorastające w cieniu Rewolucji Kulturalnej. W ich życiu cały czas obecna jest tajemnica, związana ze śmiercią dwuletniej dziewczynki. Historia osnuta wokół tej intrygi trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Tie Ning należy do grona najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych współczesnych chińskich pisarzy. Jej książki sprzedają się w milionowych nakładach. To także pierwsza kobieta, która pełniła funkcję prezesa Writers Association of China (Chińskiego Związku Pisarzy), gdzie występowała u boku noblisty z 2012 roku - Mo Yana. „Kobiety w kąpieli" sprzedały się w Chinach w milionowym nakładzie. Były także nominowana do azjatyckiego Bookera - Man Asian Literary Prize 2012.

Przeczytajcie fragment książki

 

Tie Ning

Kobiety w kąpieli

Tłumaczenie: Anna Gralak

Powieść nominowana do azjatyckiego Bookera – MAN ASIAN LITERARY PRIZE 2012!

Tiao niebawem wychodzi za mąż za swojego przyjaciela, jednak wcześniejszy romans ze starszym mężczyzną wciąż nie daje jej spokoju. Jej siostra Fan sądzi, że ucieczka do Ameryki rozwiąże każdy problem, a ich dumna przyjaciółka Fei jest gotowa na wszystko, by uwolnić się od pracy w fabryce. Youyou tymczasem marzy tylko o jednym – chce gotować i prowadzić własną restaurację.

Bohaterki powieści na różne sposoby starają się wziąć przyszłość we własne ręce – nawet kiedy ramy otaczającego je świata okazują się płynne i nieuchwytne jak woda.

Tie Ning – niewydawana dotąd w Polsce, należąca do grona najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych współczesnych chińskich pisarzy – podgląda swoje bohaterki jak tytułowe Kobiety w kąpieli. Obserwuje je w najbardziej intymnych sytuacjach, odziera z pozorów i obnaża ich najskrytsze myśli.

Częściowo oparte na motywach autobiograficznych Kobiety w kąpieli to uderzający, wielopłaszczyznowy obraz życia kobiet we współczesnych Chinach – kraju, w którym nikt nie jest czystą kartą, a historia na każdym mocno odciska swoje piętno.