Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.09.2016

Przeczytaj ten poradnik, zanim sięgniesz po tabletkę

Męczą cię bóle głowy, masz problemy trawienne, zaburzenia snu, problemy skórne, jesteś wciąż zmęczony lub drażliwy? Denerwują cię nagłe zmiany wagi? „Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą" to książka dla wszystkich, których dotyczy choć jeden z wymienionych problemów.

Decyzja, co zjeść i o jakiej porze, to prawdopodobnie najważniejsza decyzja dnia. Od niej będzie zależało nasze samopoczucie, zdolność myślenia, koncentracji, stan zdrowia danego dnia i w przyszłości. Żywność to rodzaj paliwa, które nas napędza, to źródło zdrowia i energii. W ciągu 70 lat życia spożywamy około 1,9 tony białka, 2,3 tony tłuszczów, 9,5 tony węglowodanów oraz 0,6 składników mineralnych. To sporo! Organizm musi przetworzyć aż tyle pokarmu. Ale od czasów pierwotnych bardzo zmieniła się jakość pożywienia, a nasz układ pokarmowy nie nadąża z modyfikacją swojej pracy pod kątem tych zmian.

W rezultacie prawdziwą plagą stały się obecnie nietolerancje pokarmowe i alergie. To najczęściej występujące choroby cywilizacyjne. Cierpi na nie coraz więcej dzieci i dorosłych. Powodem tego jest odejście od naturalnej kuchni i zdrowych produktów. Pożywienie zawierające konserwanty, barwniki czy stabilizatory wpływa na nieprawidłowości pracy układu pokarmowego. Ale nie tylko: może również wpływać na zaburzenia płodności. Przyczyną problemów z zajściem w ciążę mogą być stany zapalne u kobiet, które wynikają z reakcji alergicznej, na przykład na gluten. Być może wystarczy wykluczyć go z diety, aby kobieta zaszła w ciążę, tak jak było to w moim przypadku. W książce prezentuję Państwu m.in. przyczyny powstawania nietolerancji pokarmowych i alergii, objawy oraz schorzenia, jakie mogą powodować, a także zalecenia, które pomogą w skutecznej ich likwidacji.

Autorka przekonuje, że większość chorób ma swoje podłoże w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Celem jej poradnika jest uporządkowanie wiedzy na temat głównych przyczyn występowania chorób, zmiana nawyków żywionych, a potem dietoterapia dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta, zaś w skrajnych przypadkach - zalecenie stosowania programu „Sześć kroków wyjścia z alergii".

Pierwsza część poradnika opisuje, jak działa układ pokarmowy, dlaczego tak ważne jest dbanie o florę bakteryjną oraz jakie są przyczyny i rodzaje nietolerancji pokarmowych.
Kolejna część to kompendium na temat zdrowego odżywiania oraz informacja na temat związku otyłości z nietolerancjami pokarmowymi.
Następna część poradnika to swoisty „przegląd techniczny" organizmu: przykłady podstawowych badań, interpretacje ich wyników oraz sugestie, jak je poprawić, gdy są niepokojące. W przypadku wielu dolegliwości wczesna diagnostyka jest kluczowa, bowiem chroni nasz organizm przed rozwojem choroby, której leczenie wymaga farmakoterapii.

Dalej poznajemy autorski program „Sześć kroków wyjścia z alergii", który możemy zastosować, kiedy dotychczasowe zalecenia okażą się niewystarczające.
W ostatniej części poradnika dowiemy się o wpływie naszej psychiki, nastroju i emocji na układ pokarmowy i odpornościowy.
Do książki dołączono także praktyczne dodatki: Jadłospis na cały tydzień oraz Dzienniczki autodiagnozy (które pomogą w samodzielnej diagnostyce poszczególnych chorób), skorelowane z rozdziałem na temat badań.

- Zaburzenia w trawieniu i wchłanianiu to nie wszystkie zaburzenia powstające w organizmie. W wielu przypadkach przyczyną różnych chorób i dolegliwości, na jakie cierpimy, jest tryb życia: stres, długotrwała praca, brak odpoczynku. W moim gabinecie pojawiają się osoby, które śpią kilka godzin na dobę, nie odpoczywają, czasami już nie potrafią odpoczywać - przekonuje autorka.- Taka codzienność jest koniecznością, potem przyzwyczajeniem. Zadziwiająca jest dla mnie sytuacja, kiedy matki dbają tylko o zdrowie swoich dzieci, zupełnie nie zważając na potrzeby własnego organizmu. Może przyszedł czas, aby zacząć uczyć się odpoczynku.

Bożena Kropka jest dyplomowanym dietetykiem i promotorem zdrowia, prekursorką diety bezglutenowej i wielu nowych metod leczenia dietą. Opracowała autorski program „Sześć kroków wyjścia z alergii". Jest autorką książek: „Pokonaj alergię", „Żywieniowe triki na lepsze wyniki" oraz „Mieszkanka chatki na moczarach".
Leczy pacjentów z całej Polski z różnymi schorzeniami: astmą, atopowym zapaleniem skóry, chorobą Hashimoto czy chorobami centralnego układu nerwowego. Doskonale wie, że ciało i umysł idą ze sobą w parze i tylko odpowiednie nastawienie może pomóc w procesie leczenia i zmianie nawyków żywieniowych.

fot. Mariola Glajcar

 

Odkryj źródło swoich dolegliwości. Wyleczysz się! I Kropka.

Zaczęło się od choroby córki. Na mocną wysypkę nie pomagały leki. Lekarze bezradnie rozkładali ręce i mówili, że to „taka uroda”. Bożena Kropka – ceniona specjalistka od spraw leczenia żywieniem wzięła sprawy w swoje ręce. Teraz do jej gabinetu przyjeżdżają setki chorych z całej Polski.

Nikt nie jest skazany na choroby cywilizacyjne. Jeśli dokuczają Ci bóle głowy, zmęczenie, problemy skórne, drażliwość, problemy z trawieniem, ta książka jest dla ciebie! Dzięki niej nauczysz się interpretować pierwsze niepokojące symptomy i dowiesz się, o jakie badania poprosić w gabinecie lekarskim.

Autorka patrzy na pacjenta całościowo. Wyjaśnia, że 80% chorób wynika ze złej diety. Wskazuje, dlaczego jelita mają wpływ na nasz nastrój oraz jakie są źródła alergii i nietolerancji pokarmowych. Czy to możliwe, że zwykły jogurt owocowy może mieć związek z przewlekłym zapaleniem zatok?

Co mi dolega? Poradnik skutecznego leczenia dietą przedstawia praktyczny system wczesnego ostrzegania i skuteczny program zdrowego życia.

KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:

Przeczytaj ten poradnik zanim sięgniesz po tabletkę.
Julita Bator, autorka książki Zamień chemię na jedzenie

Ta książka łączy informacje medyczne z przystępnym poradnikiem na temat źródła chorób, ich diagnozowania i profilaktyki. Pokazuje, że nie jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne.
dr. n. med. Paweł Grzesiowski

Bożena Kropka wskazuje, jak dieta w decydujący sposób wpływa na nasze zdrowie. Jakie pokarmy łagodzą lub leczą, np. anemię, choroby wątroby, czy tarczycy. Jej praktyczny jadłospis to coś więcej niż łatwe wskazówki – to przepis na zdrowie.
Joanna Gruszka – dietetyk kliniczny