Spotkanie z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem
Jego ostatnia książka zatytułowana „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu" jest zapisem dialogu autora, będącego jednym z najbardziej znanych teologów w Polsce, z profesorem Jerzym Vetulanim, wybitnym neurobiologiem, psychofarmakologiem i biochemikiem.
Czy neurolog może dogadać się z teologiem? Odpowiedź na to pytanie spróbujemy znaleźć w trakcie spotkania.
Spotkanie odbędzie się w środę, 26 października o godz. 18 w Mysłowickim Ośrodku Kultury mieszczącym się przy ulicy Grunwaldzkiej 7.
Rozmowę poprowadzi Artur Madaliński, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, krytyk literacki i propagator czytelnictwa oraz współpracownik miesięcznika „Znak".
Mózg i dusza, wiara i rozum, czyli neurobiolog i teolog w fascynującej rozmowie
Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu? Czym jest miłość? Badacz kory orbitofrontalnej, hipokampa i innych zakątków mózgu może znaleźć wspólny język ze znawcą chrystologii! Jeden z najbardziej znanych polskich naukowców, prof. Vetulani, i jeden z najbardziej znanych polskich teologów, ks. Strzelczyk, w rozmowie pełnej anegdot i humoru, a zarazem prowadzonej na serio, odsłaniają przed czytelnikiem kulisy świata duchowego i tajniki biologii. Książkę zainspirowały ich rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak” w ramach cyklu Neuroteologie.
Prof. Jerzy Vetulani (1936–2017) – neurobiolog, psychofarmakolog, biochemik. Autor kilkuset prac badawczych, książek, laureat wielu nagród i odznaczeń, członek licznych gremiów naukowych. Popularyzator nauki. Ale także: działacz opozycji w PRL, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, showman, zwolennik legalizacji marihuany i miłośnik przyjemności życia.
Ks. dr Grzegorz Strzelczyk (ur. 1971) – teolog, autor publikacji naukowych i książek, rekolekcjonista. Współzałożyciel i stały współpracownik kanału boska.tv, członek Laboratorium „Więzi”. Ale także: pasjonat fotografii i miłośnik górskich wypraw, który stara się wykorzystywać nowe technologie do wsparcia warsztatu teologicznego.