Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.11.2016

Z ks. Hellerem w Tarnowie

Ks. Michał Heller regularnie - jeśli żadne ważne powody nie staną mu na przeszkodzie - odprawia niedzielną Mszę świętą o 10.30 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie. W niedzielę 6 listopada Mszy tej towarzyszyć będzie wyjątkowe spotkanie - wezmą w nim udział wszyscy autorzy książki „Wierzę, żeby rozumieć".

Spotkanie, w którym z ks. Hellerem rozmawiać będą Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i ks. Zbigniew Liana, rozpocznie się bezpośrednio po mszy św. w Domu Katechetycznym obok kościoła (ul. Urszulańska 8).

W książce „Wierzę, żeby rozumieć" ks. Heller tak opowiada o swoich związkach z tym miejscem: „Moją główną ideą było, żeby był w Tarnowie jeden kościół dla inteligencji, jak św. Anny w Krakowie. I musiałem trochę o to walczyć, bo wymyślono, że to będzie katedra. A katedra się do tego nie nadaje, bo jest przeznaczona dla wszystkich. Ze dwa razy powiedziałem kazanie w katedrze i widziałem, że to nie ma racji bytu. I wtedy znalazłem kaplicę urszulanek, taką trochę z boku, ale w centrum, z pewnymi tradycjami, i tam to zrobiłem. Organizowałem konferencje, spotkania, a w późniejszych latach stworzyliśmy tam Instytut Wyższej Kultury Religijnej. Chciałem, żeby to był rektorat, ale biskup zdecydował, że eryguje parafię pod wezwaniem świętego Maksymiliana. W miejscu kaplicy powstał kościół, ja do dziś, jak jestem w Tarnowie, to tam odprawiam. (...)
W kręgach kościelnych zawsze tłumaczyłem, że jak się chce robić duszpasterstwo akademickie albo duszpasterstwo uczonych, to nie wystarczy wziąć mądrego wikarego z parafii, tylko musi być ktoś, kto będzie miał z tymi ludźmi wspólny język. Większość księży nie ma tego języka, bo funkcjonują w innym środowisku i inaczej myślą".

Książkę „Wierzę, żeby rozumieć" wydały wspólnie Znak i Copernicus Center Press. Podczas spotkania będzie okazja do jej nabycia i otrzymania autografu. Wstęp jest wolny. Zapraszamy!

Nowe, uzupełnione wydanie książki przedstawiającej fenomenalny świat wybitnego kosmologa
Rozmowa ze światowej klasy polskim uczonym i myślicielem o jego drodze życiowej, która prowadziła przez Sybir, seminarium duchowne, studia filozoficzne na KUL-u, wykłady na wielu renomowanych uczelniach świata aż do pałacu Buckingham, gdzie odebrał prestiżową Nagrodę Templetona „za pokonywanie barier między nauką a religią”. Kłopoty młodego wikarego, praca nad modelami kosmologicznymi, radość uczonego, któremu udało się znaleźć rozwiązanie matematycznego problemu, pierwszy komputer, spotkania z Janem Pawłem II, rozwijane przez lata pomysły „filozofii w nauce” i „teologii nauki” – oto niektóre motywy tej barwnej i wielowątkowej opowieści, do której Michała Hellera sprowokowali Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana.
Michał Heller – ksiądz katolicki, filozof, kosmolog. Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień, autor kilkudziesięciu książek, takich jak m.in.: Nowa fizyka i nowa teologia, Logos Wszechświata, Podróże z filozofią w tle, Granice nauki, Bóg i geometria.