"Niektórzy chrześcijanie są jak nietoperze - boją się światła"
Papież Franciszek nie obawia się podejmować w kazaniach trudnych tematów. Mówi o księżach przywiązanych do pieniędzy, konieczności niesienia pomocy uchodźcom, krytykuje państwa sprzedające broń krajom toczącym wojny, upomina rządy ograniczające wolność sumienia. Równocześnie papież pociesza i daje nadzieję, a przede wszystkim pokazuje Boga, który ma dla nas wiele niespodzianek, i zachęca do otwarcia się na to, co On dla nas przygotowuje. Nieustannie głosi radosną nowinę o Ojcu, który pragnie zmieniać serca ludzi, dodawać im odwagi i wytrwałości.
„Bóg szuka nas na marginesie" to zbiór 155 homilii, które papież wygłosił w Domu Świętej Marty od marca 2014 do czerwca 2015 r. Franciszek ukazuje się w tych kazaniach jako duszpasterz, który spotyka się ze wspólnotą, rozeznaje jej najgłębszą tęsknotę i prowadzi ją w kierunku Tego, który może wypełnić każdy brak.
Zebrane homilie nawiązują zarówno do Ewangelii, jak i do bieżących wydarzeń na świecie. Papież szuka odpowiedzi na pytanie, co Bóg chce nam przekazać w danych okolicznościach i przedstawia naszą sytuację w świetle Jego słowa. Zaprasza do zachwycenia się tym słowem i pójścia za tą niezwykłą Bożą obietnicą.
Franciszek wskazuje drogę, którą warto podążać, proponując działania, które mają szanse zmienić nasze życie. Stwierdza, że niektórzy chrześcijanie są jak nietoperze - boją się światła. Mają „twarze skwaszone jak papryczki w occie" i na pewno są chorzy, bo zdrowych chrześcijan poznaje się po radości. Zdrowi potrafią wyjść na poszukiwanie braci i sióstr, którzy oddalili się od Pana. Wiedzą bowiem, „co znaczy z czułością wziąć na ramiona owieczkę i nieść ją do innych, na swoje miejsce".
Ojciec Święty zwraca się również do kapłanów, pytając ich, czy przypadkiem nie zamienili się w urzędników pewnej organizacji pożytku publicznego pod nazwą Kościół. Mówi im, żeby nie bali się pobrudzenia sobie rąk, utraty spokoju czy szans na kościelną karierę. Przekonuje, że bardzo smutny jest widok pasterzy, którzy przystają w pół drogi - nie czują potrzeby pójścia tam, gdzie trzeba, by powiedzieć ludziom, że Pan jest dobry.
Wśród homilii, które znalazły się w tym tomie, można znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania: o przebaczenie, prawdziwe nawrócenie czy upominanie innych, a zarazem inspirację do nowych poszukiwań w zakresie duchowości. Wiele tekstów może pobudzić czytelnika do refleksji nad własną kondycją moralną i stać się przyczynkiem do rachunku sumienia. Niełatwe to działania i nie zawsze chętnie podejmowane, ale, jak Franciszek mówi w jednym z kazań: „Życie chrześcijanina jest walką". Nie zostawia nas jednak z tym dość pesymistycznym stwierdzeniem, dodając: „Nie ma się co zniechęcać. Odwagi i naprzód, bo Pan jest z nami!".
fot. Christoph Wagene/CC BY-SA 3.0
papież Franciszek
Bóg szuka nas na marginesie. Słowa z Domu Świętej Marty
Tłumaczenie: Anna T. Kowalewska
Pozwól Bogu się przytulić
Dziś serce Kościoła nie bije w Pałacu Watykańskim – bije w Domu Świętej Marty. To tutaj – w małej kaplicy – padają słowa, które są najczęściej cytowanymi wypowiedziami Papieża. Tylko wybrani mogą na żywo wysłuchać głoszonych tam przez Franciszka kazań. Ich treść po raz pierwszy jest w Polsce publikowana w formie książki.
Papież nie obawia się podejmować nawet najtrudniejszych kwestii. Mówi o księżach przywiązanych do pieniędzy, krytykuje państwa sprzedające broń krajom toczącym wojny, upomina rządy ograniczające wolność sumienia.
Przede wszystkim jednak skupia się na wierze, która nie jest zadaniem do wykonania, radości, która może być udziałem każdego z nas, i nadziei, która nigdy nie zawodzi. W centrum myśli Franciszka zawsze stoi Bóg, który cierpliwie na nas czeka i nieustannie przebacza. On odnajduje nas na marginesie, wśród naszych grzechów i błędów. Gdy mamy potrzebę uzdrowienia, odkrywamy w sobie pragnienie Boga i wtedy On może wejść do naszego życia.
Ojciec Święty nie używa trudnych teologicznych terminów. Mówi prostym językiem, a jego słowa są łagodne i pełne troski.