Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

15.02.2017

Zbigniew Mentzel z nominacją do Śląskiego Wawrzynu Literackiego

Książka Zbigniewa Mentzla „Spadający nóż" została nominowana do Śląskiego Wawrzynu Literackiego - Nagrody Biblioteki Śląskiej.
W swojej książce Zbigniew Mentzel, posiadacz ogromnej wiedzy o tajemnicach giełdy, podejmuje ryzyko, oddając do rąk czytelnika ni to dziennik, ni to pamiętnik - prozę na wskroś autobiograficzną.

Od 1999 r. miłośnicy polskiej literatury współczesnej uczestniczą w spotkaniach Klubu Dobrej Książki. Każdego miesiąca wybitni humaniści - krytycy, pracownicy naukowi, badacze i znawcy współczesnej literatury - wybierają publikacje najbardziej wartościowe, które tym samym rekomendują do nagrody Biblioteki Śląskiej - Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Książka roku (napisana przez współczesnego pisarza, po raz pierwszy wydana w roku poprzedzającym nominację) wybierana jest w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej.

Spotkania Klubu Dobrej Książki odbywają się w Bibliotece Śląskiej w ostatni czwartek miesiąca. Dwa lata temu Śląski Warwrzyn otrzymała Magdalena Grzebałkowska za książkę „Beksińscy. Portret podwójny", a w 2013 r. - Marek Krajewski za kryminał „W otchłani mroku".

 

Zbigniew Mentzel, posiadacz ogromnej wiedzy o tajemnicach giełdy, podejmuje ryzyko, oddając do rąk czytelnika ni to dziennik, ni to pamiętnik – prozę na wskroś autobiograficzną.

„Nie łapie się spadającego noża! – taką przestrogę słyszą zwykle giełdowi gracze w czasie krachu. To symbol wysokiego ryzyka, które odważni (a może tylko: nierozsądni) czasami jednak podejmują. Akcje najlepiej kupować wtedy, gdy są tanie, a najtańsze są, gdy na parkiecie leje się krew…”

Zbigniew Mentzel, posiadacz ogromnej wiedzy o tajemnicach giełdy, mateczniku ryzykantów, podejmuje ryzyko oddając do rąk czytelnika wariację literacką, osobliwy pamiętnik - prozę na wskroś autobiograficzną. Główny bohater Zbigniew M. zmaga się z psychozą maniakalno-depresyjną, trawiącą go gorączką myśli i nadpobudliwością. Ten paranoiczny brak równowagi oddaje niepokój, ściśle związany z życiem wśród mnożących się paradoksów współczesnej rzeczywistości.

"Czy diagnoza nie została postawiona błędnie? Może w ogóle nie było do niej podstaw. Chorobliwa galopada skojarzeń? Może raczej przejaw ciekawości świata w całym jego nieskończonym bogactwie. Odważna wyobraźnia. Temperament. Namiętność."

Zbigniew Mentzel - autor głośnej powieści "Wszystkie języki świata" (finalistki Nagrody Literackiej Nike za rok 2005) opublikował też m.in. opowiadania "Niebezpieczne narzędzie w ustach" i dwa tomy dociekliwych rozmów z Leszkiem Kołakowskim "Czas ciekawy, czas niespokojny".