Kto powstrzyma Wiedźmy przed upolowaniem wszystkich dzieci?
W księgarniach pojawiły się właśnie „Wiedźmy" - kolejna powieść uwielbianego przez dzieci Roalda Dahla.To historia o odważnym chłopcu i jego babci, którzy postanowili stawić czoła czarownicom i ich nikczemnym planom. Przez trzydzieści lat od daty pierwszej publikacji książki w 1983 r. pozycja utrzymywała się na rynku literackim jako najstraszniejsza opowieść dla dzieci. Etykieta arcyzatrważającej książki nie przeszkodziła "Wiedźmom" w otrzymaniu prestiżowych nagród: The New York Times Outstanding Books Award, The Federation of Children's Book Groups Award oraz The Whitbread Award.
Jak powstała książka? Roald Dahl jako dziecko spędzał każde wakacje w Norwegii i to właśnie tam słuchał na dobranoc opowieści o magii i czarownicach. Co więcej, postać Babci z „Wiedźm" była wzorowana na mamie Dahla, a samą książkę pisarz zadedykował swojej żonie, Felicity.
W 1990 roku na podstawie powieści powstał film „Wiedźmy" z Anjelicą Huston w roli Arcywiedźmy. Jednak w ekranizacji reżyser dokonał pewnych zmian w zakończeniu oraz nadał głównemu bohaterowi imię Luke - w książce Babcia i Chłopiec pozostają anonimowi.
Do zapamiętania:
PRAWDZIWA WIEDŹMA nic, tylko knuje, jak pozbyć się dzieciaków w swojej okolicy. Wprost marzy o tym, by wykończyć je jedno po drugim. Myśli o tym przez cały dzień. Nawet gdy siedzi w kasie supermarketu, przepisuje listy dla szefa w biurze albo krąży po mieście szałową bryką (wszystko to jest możliwe w ich przypadku), w jej głowie bez ustanku kotłują się i kipią, buzują, kitłaszą się i kłębią mordercze plany. (...)
PRAWDZIWA WIEDŹMA czerpie taką samą przyjemność z rozkwaszania dzieciaka, jaką ty czujesz nad talerzem truskawek z gęstą śmietaną.
Jak rozpoznać prawdziwą wiedźmę?
1. Wiedźmy zawsze noszą rękawiczki. Zawsze. Nawet w lecie. To dlatego, że ich palce są zakończone cienkimi, zakrzywionymi pazurami.
2. Wszystkie wiedźmy są łyse jak kolano. Niestety noszą bardzo dobrej jakości peruki, więc trudno to zauważyć.
3. Wiedźmy mają nieco większe dziurki od nosa niż normalni ludzie. Brzeg każdej jest różowy i wygięty jak krawędzie niektórych muszli. Dzięki temu wiedźmy potrafią węszyć. Serio! Prawdziwa wiedźma wyczuwa dziecko z drugiego końca ulicy. Dodatkowo im dziecko jest czystsze, tym łatwiej je wywęszyć.
4. Źrenice w oczach wiedźm zmieniają kolory. Jeżeli dobrze się przypatrzysz, to w samym środku możesz dostrzec tańczące płomienie lub sopelki lodu.
5. Wiedźmy nie mają palców u stóp. Same stopy, zakończone gładko, bez palców. Trudno to sobie wyobrazić, prawda?
6. Wiedźmy plują niebieską śliną. Niebieską jak jagoda. Nawet używają własnej śliny do pisania zamiast atramentu!
Książka autora "Charliego i fabryki czekolady"
Wiedźmy z bajek noszą zawsze głupawe czarne kapelusze, czarne peleryny i latają na miotłach. Ta historia nie jest jednak bajeczką. Opowie wam o PRAWDZIWYCH WIEDŹMACH. Ubierają się całkiem normalnie i wyglądem przypominają zwykłe kobiety. Mieszkają w zwyczajnych domach i jak wszyscy CHODZĄ DO PRACY.
Dlatego tak trudno je przyłapać. Strzeżcie się! Wiedźmy są bardzo niebezpieczne – chcą wszystkie dzieci zamienić w myszy. Przekona się o tym bohater książki, który będzie musiał się zmierzyć z Arcy-Wiedźmą. Najgorszą czarownicą na świecie!
***
Dzieci kochają książki Roalda Dahla, a jego "Charlie i fabryka czekolady" oraz "Matylda" należą do ulubionych lektur szkolnych. Można je też zobaczyć w wersjach filmowych. Steven Spielberg wyreżyserował film zatytułowany "BFG", którego pierwowzorem jest opowieść o Bardzo Fajnym Gigancie. Natomiast reżyser Benicio Del Toro pracuje nad adaptacją "Wiedźm".