Fantastyczny Pan Lis musi uciekać!
„Fantastyczny Pan Lis" to opowieść o przebiegłym i niepoprawnym lisie, który w błyskotliwy sposób ratuje z niebezpiecznej sytuacji swoją umierającą z głodu rodzinę i przyjaciół prześladowanych przez okrutnych farmerów.
Jak powstał Fantastyczny Pan Lis? Roald Dahl żył ze swoją rodziną na wsi w pobliżu Great Missenden, w domu zagubionym wśród pól i lasów. Uwielbiał ciszę i spokój sielskiego krajobrazu, a ścieżki Buckinghamshire zostały przemierzone przez pisarza niezliczoną liczbę razy. Właśnie w tej okolicy rosło „drzewo wiedźm", 150-letni buk, pod którego konarami pisarz snuł swoim dzieciom historie o Fantastycznym Panu Lisie i jego rodzinie. „Fantastyczny Pan Lis" jest najbardziej autobiograficzną książką dla dzieci, jaką Dahl kiedykolwiek stworzył.
Po kilkuletniej przerwie w pracy Dahla nad dziecięcą literaturą w 1968 roku ruszyły prace nad przelaniem lisich opowieści na papier. Po dwóch latach, licznych poprawkach i przemianowaniu „Fantastycznego Lisa" na „Fantastycznego Pana Lisa" ukazało się pierwsze wydanie książki, która szybko stała się bestsellerem.
Przygody Pana Lisa zainspirowały wielu twórców do stworzenia adaptacji. Można ich wymieniać wiele - zaczynając od opery skomponowanej przez Tobiasa Pickera z librettem Donalda Sturrocka, a kończąc na poklatkowym filmie animowanym Wesa Andersona. To właśnie kultowy już „Fantastyczny Pan Lis" w reżyserii uwielbianego Andersona wyprodukowany przez wytwórnię 20th Century Fox rozsławił historię z książki Roalda Dahla.
Reżyser podszedł do tematu bardzo skrupulatnie i na czas pracy nad scenariuszem zagościł w domu Felicity Dahl w Buckinghamshire. Anderson wprowadził kilka zmian do charakterystyki bohaterów, więc na ekranie możemy śledzić losy indywidualisty Asha, jego genialnego kuzyna Kristoffersona oraz hipnotyzującego przyjaciela rodziny - Borsuka. Warto zwrócić uwagę na to, że Pani Lis nie bez przyczyny została nazwana Felicity. Wtajemniczeni mogą znaleźć w animacji Andersona inspiracje ze źródła opowieści - dlatego właśnie w filmie istnieje wiele bezpośrednich odniesień do rzeczywistych miejsc z brytyjskiego Great Missenden. Pub The Nags Head? Istnieje do tej pory i pamięta czasy, gdy bywał w nim sam Dahl. Światowa premiera filmu odbyła się w 2009 roku, a dzieło Andersona szybko podbiło serca zarówno dzieci, jak i starszych odbiorców. W anglojęzycznej wersji głosów bohaterom udzielili m.in. George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray czy Jason Schawartzman. Dowodem sukcesu filmu są nominacje do Oscara, Złotych Globów, BAFTA, nagrody Saturn, Złotego Satelity i wielu innych prestiżowych wyróżnień kinematograficznych.
Sięgnijcie po opowieść o sprytnym i zaradnym lisie, którego lubią kłopoty.