Pierwsza biografia najbogatszej Polki w historii
Barbara Piasecka, młoda absolwenta historii sztuki i filozofii, ówczesna doktorantka, w 1967 wyjechała do Włoch, by rok później, mając jedynie 100 dolarów i z niezbyt dobrą znajomość języka angielskiego, przenieść się do Stanów Zjednoczonych. Po kilku nieskutecznych próbach podjęcia pracy, trafiła do rezydencji Johnsonów. Jednak niezbyt długo zagrzała miejsce na powierzonych jej stanowiskach kucharki, a później pokojówki. Zamiast tego zajęła miejsce u boku pana domu Sewarda Johnsona - starszego o ponad 40 lat potentata branży farmaceutycznej (on ma 76 lat - ona 35). I jak później twierdziła, nigdy nie kochała nikogo bardziej niż męża. Seward był jej bohaterem, dla którego chciała jak najlepiej.
„Nasze spotkanie było wynikiem przeznaczenia. Wierzę, że to było mi przeznaczone. Czy tylko przypadkiem przyjechałam tutaj ze zniewolonego kraju? Mogłam też dostać inną pracę, w innym miejscu" - mówiła.
Po ślubie z milionerem Piasecka Johnson mogła zacząć realizować swój upragniony „american dream".
Czy spełniła swoje marzenia? Czy była prawdziwie kochającą i oddaną żoną? Czy może wyrachowaną kobietą, dążącą do sławy i bogactwa, znienawidzoną przez dzieci z obu poprzednich małżeństw Sewarda Johnsona? Filantropką nieszczędzącą pieniędzy dla potrzebujących, czy kapryśną bogaczką z napadami furii.
Dzięki relacjom wieloletnich współpracowników, służących i znajomych rodziny Johnsonów poznajemy prawdziwe życie jednej z najbardziej kontrowersyjnych Polek, a także największe tajemnice rodu. Ewa Winnicka, autorka „Milionerki", wprowadza nas w świat luksusu, w którym pławiła się główna bohaterka, a który, jak twierdziła, od zawsze był jej przeznaczony.
Pierwsza biografia najbogatszej Polki w historii
„Jeśli wrócę, to tylko rolls-royce'em” – mówi przyjaciołom jesienią 1967 roku i wyjeżdża z Polski.
Kiedy kilka lat później odwiedza ojczyznę, jest już żoną starszego o ponad czterdzieści lat potentata branży kosmetycznej. I milionerką.
Kim była Barbara Piasecka Johnson? Kochającą męża wielką kolekcjonerką i filantropką czy przebiegłą łowczynią majątków? Dobrodziejką, która chciała uratować upadającą Stocznię Gdańską, czy kapryśną bogaczką z ciągłymi napadami furii? To bajka o współczesnym Kopciuszku czy o Królowej Śniegu, która nie uznaje kompromisów?
I wreszcie: jaki los czeka człowieka, który z dnia na dzień dostaje wszystko, co można kupić za pieniądze?
Przytaczając opowieści wieloletnich pracowników, służących i znajomych państwa Johnsonów, Ewa Winnicka pozwala zobaczyć codzienne życie za bramą ich luksusowej rezydencji. Od ubogich polskich imigrantów po jeden z najsłynniejszych rodów, którego żadne pieniądze nie zdołały ocalić przed skandalami i nieszczęściem – reporterka pokazuje, jak zaskakująco spełnia się czasami amerykański sen.