Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.03.2017

Klimatyczny Poznań i znakomicie skonstruowana intryga kryminalna

1901 rok. Karnawał. W zgermanizowanym Poznaniu dochodzi do serii zabójstw. W celu odnalezienia nieuchwytnego fałszerza pieniędzy do miasta przyjeżdża młody detektyw Jan Morawski. Niemalże tuż po przyjeździe znajduje się w centrum uwagi policji, nie w wyniku śledztwa, które prowadzi, ale podejrzeń, jakie spadają na niego w sprawie morderstwa Oskara Krausego. Staje się jedynym podejrzanym.

Dochodzenie okazuje się nie być takie łatwe, jak wydawało się na początku, gdyż intrygi mnożą się, a pytań rodzi się coraz więcej. Obie sprawy łączą się zaś w misterną i trudną do rozwiązania zagadkę. Jan Morawski walczy więc z czasem, gdyż stawką jest nie tylko jego dobre imię, ale także bezpieczeństwo mieszkańców Poznania. W celu jak najszybszego rozwiązania sprawy, szuka poszlak pozostawionych nawet w najciemniejszych zakamarkach miasta, staje się stałym bywalcem wystawnych zabaw karnawałowych, gdzie nie brak kobiet pragnących mieć go za męża. A w tle tych trzymających w napięciu wydarzeń rysuje się prawdziwe oblicze i charakterystyczny klimat Poznania z początku XX wieku.

Czy młodemu detektywowi uda się odnaleźć prawdziwego zabójcę i jednocześnie przywrócić swoje dobre imię? Czy wytropi sprytnie umykającego policji fałszerza banknotów, a przy tym nie wpadnie w tak skrzętnie zastawiane na niego pułapki matrymonialne?

Autorka w „Zgubnej truciźnie" przedstawia nie tylko świetną historię trzymającą czytelnika w napięciu, ale także w świetny sposób odtwarza klimat belle époque.

Katarzyna Kwiatkowska to miłośniczka kryminalnych powieści, autorka kilku z nich, tłumaczka. Za debiut - "Zbrodnia w błękicie" - nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, otrzymała specjalne wyróżnienie zasiadającej w jury Janiny Paradowskiej. Recenzenci przyrównują jej styl pisania do Agathy Christie, podkreślając jednocześnie, że jest ona świetną pisarką, a nie tylko naśladowczynią.  

Książki